Πρώτος γύρος: Ρος Κάουντι – Χαρτς 1-2

Δεύτερος γύρος: Χαρτς – Ρος Κάουντι 2-0

Τρίτος γύρος: Ρος Κάουντι – Χαρτς 0-3

3η αγωνιστική των πλέι οφ τίτλου. Οι πρώτες έξι ομάδες της βαθμολογίας ξεκινούν με τους πόντους που τελείωσαν στην κανονική διάρκεια και θα αναμετρηθούν από μια φορά (5 αγώνες). Ο πρωταθλητής πηγαίνει στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι κάτοχοι της δεύτερης και τρίτης θέσης κερδίσουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.

ΧΑΡΤΣ

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι η Χαρτς απ’ το εντός έδρας ντέρμπι με τη Σέλτικ την περασμένη εβδομάδα και υπέστη φυσιολογική ήττα. Έχανε 0-1 στο ημίχρονο, ισοφάρισε στο 57’, αλλά παρουσιάστηκε κακή αμυντικά στα τελευταία 30 λεπτά και ηττήθηκε. Ούτως ή άλλως, η σεζόν έχει τελειώσει για τη Χαρτς, που έχει συμβιβαστεί με την 3η θέση, την οποία έχει «κλειδώσει» και της προσφέρει εισιτήριο για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ. Η διαφορά απ’ τη δεύτερη Αμπερντίν είναι πλέον στους 11 πόντους, ενώ αντίστοιχη είναι η απόσταση και απ’ την τέταρτη Σεντ Τζόνστον. «Θέλουμε να κερδίσουμε τα τρία παιχνίδια που απομένουν, αλλά θα προσπαθήσω να δώσω χρόνο συμμετοχής σε κάποιους παίκτες που φαίνεται ότι μπορούν να μας βοηθήσουν στο μέλλον», είπε ο κόουτς, Ρόμπι Νίλσον.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα για τη Χαρτς με 1-3 απ’ τη Σέλτικ.

Στατιστικό: Από τρία σερί εντός έδρας Over 2,5 προέρχεται η Χαρτς.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΡΟΣ ΚΑΟΥΝΤΙ

Ήθελε να συνεχίσει στο δρόμο των επιτυχιών η Ρος Κάουντι, που έκανε πρεμιέρα με το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Σέλτικ. Παρ’ όλα αυτά, ηττήθηκε εντός έδρας 0-1 απ’ τη Σεντ Τζόνστον την περασμένη εβδομάδα, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε με γκολ στο δεύτερο μέρος (56’). Μέτριο πρώτο μέρος για την ομάδα του ΜακΙντάιρ, πίεσε αρκετά στο δεύτερο, μετά το γκολ είχε φάσεις για να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Δεν έχουν στόχο στα πλέι οφ οι φιλοξενούμενοι, αφού βρίσκονται στο -16 απ’ την τρίτη Χαρτς, το μόνο που θέλουν είναι να κάνουν καλές εμφανίσεις και να διεκδικήσουν την τέταρτη θέση, απ’ όπου απέχουν 5 πόντους. Με διακυμάνσεις οι τελευταίες παρουσίες τους, μετρούν ρεκόρ 4-2-6 στα τελευταία 12 παιχνίδια πρωταθλήματος ανεξαρτήτως έδρας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα για τη Ρος Κάουντι με 0-1 απ’ τη Σεντ Τζόνστον.

Στατιστικό: Σκόραρε στα 5/6 τελευταία εκτός έδρας ματς η Ρος Κάουντι.