Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Πλέι οφ Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα θα ακολουθήσει παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

Στο πρώτο ματς (Σέλτικ-Χάποελ Μπερ Σεβά 5-2): Απόλυτη κυρίαρχος στην πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων ήταν η Σέλτικ, η οποία επικράτησε της Χάποελ Μπερ Σεβά με 5-2 στην Σκωτία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Ρόγκιτς (9’) και Γκρίφιθς (39’, 45’), προτού οι φιλοξενούμενοι μειώσουν με αυτά των Λούσιο Μαρανάο (55’) και Μέλικσον (57’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσαν με τα γκολ τους οι Ντεμπελέ (73’) και Μπράουν (85’).

* Η Χάποελ Μπερ Σεβά χρειάζεται μία νίκη με τουλάχιστον τρία γκολ διαφορά για να προκριθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Αξίζει να σημειώσουμε πως η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι αυτή με αντίπαλο την ΚΦ Τίρανα με 2-0 τη σεζόν 1995/96 για τα προκριματικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.

* Κόντρα σε ομάδες από το Ισραήλ η Σέλτικ σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ήττα (μία νίκη και μία ήττα εκτός έδρας).

* Στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ η Σέλτικ μετράει δύο προκρίσεις, κόντρα στις Σαχτιόρ Καραγκαντί (2013/14), Χέλσινγκμποργκ (2012/13), και τρεις αποκλεισμούς από τις Μάλμε (2015/16), Μάριμπορ (2014/15) και Άρσεναλ (2009/10).

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (ΙΣΡΑΗΛ, 276)

Μόνο με ένα ποδοσφαιρικό θαύμα θα καταφέρει να διεκδικήσει την πρόκρισή της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Χάποελ Μπερ Σεβά, μετά και τη βαριά ήττα που γνώρισε την προηγούμενη βδομάδα στην Σκωτία από τη Σέλτικ (5-2). Το συγκρότημα του Μπαράκ ξεκίνησε τη φετινή ευρωπαϊκή πορεία του από τον 2ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, όπου απέκλεισε με συνολικό σκορ 3-2 τη Σέριφ. Στον επόμενο βρέθηκε μπροστά στον Ολυμπιακό, τον οποίο πέταξε στο καναβάτσο με το γκολ του Τζέντεκ στο 79’ στο Ισραήλ. Ακόμα κι αν αποκλειστεί απόψε από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ η Χάποελ Μπερ Σεβά θα δώσει το «παρών» στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Στις πέντε συνολικά αναμετρήσεις που έδωσε για το Τσάμπιονς Λιγκ σημείωσε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Στις τρεις κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Το Σάββατο η Χάποελ Μπερ Σεβά έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα της χώρας, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Χάποελ Ραανανά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σαχάρ στο 11’, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ράντι διπλασίασε τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 75’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μίχελικ.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Χάποελ Μπερ Σεβά στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Χάποελ Ραανανά, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Χάποελ Μπερ Σεβά σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΕΛΤΙΚ (ΣΚΩΤΙΑ, 54)

Μετά από δύο χρόνια η Σέλτικ αναμένεται να δώσει το «παρών» και πάλι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς μόνο αν καταφέρει να αυτοκτονήσει θα χάσει την πρόκριση σε αυτούς από την Χάποελ Μπερ Σεβά. Την τελευταία φορά που αγωνίστηκαν κόντρα στις κορυφαίες ομάδες της Γηραιάς Ηπείρου οι «Κέλτες» κατέλαβαν την τέταρτη θέση του 8ου ομίλου, πίσω από τις Μπαρτσελόνα, Μίλαν και Άγιαξ. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει το συγκρότημα του Ρότζερς στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε για το Τσάμπιονς Λιγκ, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Στις τρεις σημειώθηκε goal-goal, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση αγνοεί τη νίκη, έχοντας σημειώσει δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Στις τρεις από αυτές δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ σε όλες σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Δύο νίκες πανηγύρισε η Σέλτικ στις ισάριθμες αγωνιστικές που έδωσε για το φετινό πρωτάθλημα της χώρας της. Μετά από αυτή κόντρα στη Χαρτς (2-1 εκτός έδρας) επικράτησε εκτός έδρας της Σεντ Τζόνστοουν με 4-2 το Σάββατο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Γκρίφιθς (28’), Σινκλέρ (40’) και Φόρεστ (44’). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μείωσαν με τους Σουόνσον (83’ πεν.) και ΜακΛιν (89’), ενώ στις καθυστερήσεις ο Κρίστι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Σέλτικ από την έδρα της Σεντ Τζόνστοουν επικρατώντας με 4-2, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στο ένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σέλτικ σε όλες τις διοργανώσεις.