* Η Σάλκε αδυνατεί να σκοράρει στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σάλκε γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σάλκε δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΑΝΟΒΕΡΟ

Έχοντας ήδη υποβιβαστεί στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας το Ανόβερο είναι βαθμολογικά αδιάφορο στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έχει να δώσει για το πρωτάθλημα. Μετά την εντός έδρας ήττα με 3-0 που γνώρισε από το Αμβούργο στις 2 του μηνός το συγκρότημα του Στέντελ επικράτησε της Γκλάντμπαχ (2-0 εντός έδρας), ενώ μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Χέρτα (2-2 εκτός έδρας) και Ίνγκολσταντ (2-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10’ με τον Μοράλες, ενώ στο 25’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χάρτμαν. Πέντε λεπτά νωρίτερα είχαν μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Μπρέγκερι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, μειώνοντας στο 58’ με τον Σακάι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Κιγιοτάκε, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στο Ανόβερο. Μόλις μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει το Ανόβερο στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση. Στις υπόλοιπες επτά γνώρισε την ήττα. Στις έξι δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ δεν αποκλείεται ο Ντάνιελ Στέντελ να γίνει από υπηρεσιακός, κανονικός προπονητής του συλλόγου εν όψει της επόμενης σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ίνγκολσταντ και Ανόβερο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό για στοίχημα: Το Ανόβερο σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ανόβερο – Σάλκε

ΣΑΛΚΕ

Τη μάχη για κατάκτηση της τέταρτης θέσης του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, συνεχίζει η Σάλκε η οποία παραμένει μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και τέσσερις αγωνιστικές. Μετά το «τρίποντο» που πανηγύρισε κόντρα στην Γκλάντμπαχ (2-1 εντός έδρας) στις 18 Μαρτίου το συγκρότημα του Μπραϊτενράιτερ μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ντόρτμουντ (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ίνγκολσταντ (3-0 εκτός έδρας), Μπάγερν Μονάχου (3-0 εκτός έδρας) και Λεβερκούζεν (3-2 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας στο 14’ με τον Τσούπο Μοτίνγκ. Στο 29’ ο Σανέ διπλασίασε τα τέρματά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα εννέα λεπτά μετά την έναρξη αυτού, ο Μπραντ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπελαραμπί έφερε την αναμέτρηση στα ίσα. Το τελικό αποτέλεσμα υπέρ της Λεβερκούζεν διαμόρφωσε στο 60’ ο Τσιτσαρίτο. Τρεις ήττες γνώρισαν οι «βασιλικοί μπλε» στις ισάριθμες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Σε όλες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ενώ στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-2 γνώρισε η Σάλκε από τη Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Σάλκε για το πρωτάθλημα.