*Κύπελλο Συνομοσπονδιών (Confederations Cup) 2017 – Η διοργάνωση λαμβάνει χώρα ένα χρόνο πριν τη διεξαγωγή του Παγκοσμίου Κυπέλλου και φιλοξενείται από τη διοργανώτρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Συμμετέχουν συνολικά οκτώ ομάδες, που είναι χωρισμένες σε δύο γκρουπ των τεσσάρων. Οι δύο πρώτοι του κάθε ομίλου παίρνουν την πρόκριση στα ημιτελικά.

*Η Γερμανία προκρίνεται ακόμη και με ισοπαλία. Από την άλλη το Καμερούν θέλει μόνο νίκη αλλά και με τουλάχιστον διαφορά δυο τερμάτων για να προκριθεί.

2ος όμιλος: Χιλή 4β, Γερμανία 4β, Αυστραλία 1β, Καμερούν 1β

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπορεί η Χιλή να ήταν καλύτερη, η Γερμανία όμως δεν έχει μάθει να χάνει και έστω και δύσκολα μπόρεσε να αποσπάσει την προηγούμενη αγωνιστική το βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Οι Χιλιανιοί ήταν ανώτεροι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν μόλις στο 6’ με τέρμα του Αλέξις Σάντσες. Η Χιλή συνέχισε να πιέζει, έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, όμως η Γερμανία στη μοναδική καλή της επιθετική δημιουργία, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 41’ σε 1-1 με τον Στιντλ. Ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο, τα “πάντσερ” κατάφεραν να πάρουν έναν πολύτιμο βαθμό και ισοβαθμούν στην κορυφή με τη Χιλή, έχοντας από τέσσερις βαθμούς. Η Γερμανία επικράτησε στο πρώτο παιχνίδι με 2-3 της Αυστραλίας και χρειάζεται σήμερα έναν βαθμό κόντρα στο Καμερούν, προκειμένου να εξασφαλίσει την πρόκριση.

“Είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι κόντρα σε μια ομάδα που έχει δείξει μέχρι στιγμής καλά στοιχεία και είναι ικανή για τη ζημιά. Εμείς όμως θέλουμε να συνεχίσουμε στη διοργάνωση και θα κάνουμε ότι χρειασθεί για να το πετύχουμε”, ανέφερε ο τεχνικός Λεβ, που για ακόμη ένα παιχνίδι αναμένεται να προχωρήσει σε ορισμένες αλλαγές στο αρχικό σχήμα “Τέσσερις ή πέντε αλλαγές θα γίνουν. Έχω ήδη στο μυαλό μου την ενδεκάδα, όπως προείπα το παιχνίδι κόντρα στο Καμερούν είναι το πιο δύσκολο, οι αντίπαλοι δεν έχουν να χάσουν τίποτα”, πρόσθεσε ο Γερμανός προπονητής.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Γερμανία και Χιλή την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: g/g τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της Γερμανίας (δες το στην Goalbet).

Το Γερμανία – Καμερούν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΚΑΜΕΡΟΥΝ

Τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ελαχιστοποίησε το Καμερούν, που έμεινε την προηγούμενη αγωνιστική στο 1-1 με την Αυστραλία. Ένα αποτέλεσμα που αφήνει πικρία, μιας και τα “αδάμαστα λιοντάρια” ήταν καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου με τον μέσο της Μαρσέιγ, Αντρέ-Φρανκ Ζαμπό Ανγκισά. Στο 56′ ο Αμπουμπακάρ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, τρία λεπτά όμως αργότερα η Αυστραλία κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το Καμερούν έτσι μετράει μόλις έναν βαθμό μετά το πέρασμα των δυο πρώτων αγωνιστικών, καθώς προηγήθηκε η ήττα με 0-2 από τη Χιλή. Αυτό σημαίνει πως για να προκριθεί στην επόμενη φάση χρειάζεται μόνο τη νίκη επί της Γερμανίας, αλλά και παράλληλα με τουλάχιστον διαφορά δυο τερμάτων. “Ήρθαμε για να ευχαριστηθούμε το παιχνίδι και τη διοργάνωση. Σίγουρα θα μπορούσαμε να βρισκόμαστε σε καλύτερη θέση, δείξαμε ένα καλό πρόσωπο, είμαι ικανοποιημένος από τους παίκτες μου”, ανέφερε ο τεχνικός Μπρόος που έχει και σήμερα όλους τους παίκτες στη διάθεση του και δεν αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) με την Αυστραλία μοιράστηκε το Καμερούν την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: under 2,5 τα 4/5 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του Καμερούν.