Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Με μια εμφάνιση κατώτερη των προσδοκιών της, ξεκίνησε η Κρουζ Αζούλ τη χρονιά της, μένοντας στο 0-0 με την νεοφώτιστη Νεκάξα, εκτός έδρας. Η ομάδα του Τόμας Μπόι δεν άξιζε τίποτα παραπάνω από τον ένα βαθμό, καθώς δεν έκαναν τίποτα το ιδιαίτερο για να κερδίσουν το παιχνίδι αυτό. Πλέον μετράει μόλις μία νίκη στα εφτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα και η πίεση προς το πρόσωπο του Τόμας Μπόι θα συνεχιστεί εάν η ομάδα του αποτύχει να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στην τοπική αντίπαλο, Πούμας, το Σάββατο. Τιμωρημένος για ακόμη δυο αγωνιστικές θα παραμείνει ο Ζοάο Ρόχας, εξαιτίας της συμπεριφόρας του στο τελευταίο παιχνίδι του περασμένου πρωταθλήματος. Τραυματίας είναι ο Φρανσίσκο Σίλβα, που θα παραμείνει εκτός για τις επόμενες δέκα ημέρες.

Μεσοβδόμαδα, η Κρουζ Αζούλ φιλοξένησε την Κόρας ντε Τέπικ, ομάδα της δεύτερης κατηγορίας, για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου. Η ομάδα του Μπόι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Ο Ζοάο Ρόχας άνοιξε το σκορ στο 61′ και εφτά λεπτά αργότερα π Κριστάλδο έγραψε το τελικό σκορ από το σημείο του πέναλτι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κόρας ντε Τέπικ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΟΥΜΑΣ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το νέο πρωτάθλημα η Πούμας, η οποία μπορεί να έπαιξε με τη φωτιά, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γουαδαλαχάρα, για την πρώτη αγωνιστική. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε με αυτογκόλ ο Χάιρ Περέιρα. Ο νέος τεχνικός της ομάδας, Φρανσίσκο Παλέντσια θα πρέπει να ευχαριστεί επίσης και τον τερματοφύλακα του, Αλεχάντρο Παλάσιος, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα. Υπό τις οδηγίες του Παλέντσια, η Πούμας παίζει ένα συντηρητικά στο παιχνίδι της, ωστόσο θα χρειαστεί χρόνο μέχρι να πετύχει αυτό που θέλει και ο ίδιο ο προπονητής της.

Αμφίβολη για το αποψινό παιχνίδι θεωρείται η συμμετοχή των Ζεράλδο Αλκόμπα και Πάμπλο Μπαρέρα, καθώς αμφότεροι αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμού. Στη διάθεση του προπονητή τους όλοι οι υπολοιποι παίκτες της ομάδας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γουαδαλαχάρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.