ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, έφυγε με σκυμμένο κεφάλι από το γήπεδο. Έγινε, άθελά της, «θύμα» της Σριούσμπερι από την οποία και γνώρισε την πρώτη ήττα της χρονιάς, με σκορ 2-1. Ήταν τυχερή, καθώς πήρε το προβάδισμα στην πρώτη της… υποψία ευκαιρίας από μια ανύποπτη φάση, αλλά το γεγονός ότι η αντίπαλός της έφτασε πολύ γρήγορα –δέκα λεπτά αργότερα- στην ισοφάριση, της στέρησε τη δυνατότητα να διαχειριστεί καλύτερα το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι πήρε εξαιρετικά «άγριο» ρυθμό και με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη, έχοντας ευκαιρίες για να το κάνουν. Η Τσέστερφιλντ είχε τις καλύτερες, αλλά της έλειψε η αποτελεσματικότητα, ενώ η Σριούσμπερι ευτύχησε να ευστοχήσει στο 84’ και να πάρει, τελικά, τη νίκη. Είναι, πάντως, χαρακτηριστικό πως δέχθηκε και τα δύο γκολ από στημένες φάσεις, κάτι που αναμφίβολα πρέπει να προβληματίσει, αλλά και να βελτιωθεί στη συνέχεια.

Σύμφωνα με τα ρεπορτάζ εξετάζει πρόταση της Μπάρνσλεϊ για την απόκτηση του βασικότατου εξτρέμ Αριγίμπι και λογικά θα τον παραχωρήσει. Αμφίβολος ξανά ο σημαντικός επιθετικός Εμπάνς-Μπλέικ, του οποίου το ντεμπούτο πηγαίνει ακόμη πιο πίσω.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Σριούσμπερι.

Στατιστικό: Κέρδισε τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΜΙΛΓΟΥΟΛ

Η απροσδόκητη, αλλά και ντροπιαστική συνάμα ήττα της από την Πιτέρμπορο με 5-1 την προπερασμένη αγωνιστική, της έδωσε όλη εκείνη την πίστη και τη δύναμη που χρειαζόταν για να παλέψει τα δύο επόμενα. Στο Λιγκ Καπ αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι, χάνοντας με 2-1 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ του Απόστολου Βέλλιου.

Ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο υπέκυψε σε πίεση και κούραση. Στο πρωτάθλημα, από την άλλη, έφτασε σε σπουδαία επικράτηση, με 2-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής. Ευτύχησε να ανοίξει νωρίς-νωρίς το σκορ, αλλά ένα σοβαρό λάθος του τερματοφύλακά της, έφερε σχεδόν αμέσως την ισοφάριση. Στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε, πιθανότατα, την καλύτερή της φετινή εμφάνιση, επιδιδόμενη σε ένα πραγματικό ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών.

Το τέρμα έδειχνε να μικραίνει όλο και περισσότερο όμως ένα λεπτό πριν το τέλος, κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο επιθετικός Μόρισον και της χάρισε μια απόλυτα δίκαιη νίκη. Παραμένουν εκτός οι στόπερ Κάμινγκς και Χάτσινσον. Αμφίβολος δίνεται ο καλός μεσοεπιθετικός Ο’ Μπράιεν, που λογικά θα σφίξει τα δόντια.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-1 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ και αποκλεισμός από το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 7 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.