*Εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σεντ Τζόνστον – Σέλτικ 2-4

ΣΕΛΤΙΚ

Με νίκη ξεκίνησε το 2017 η Σέλτικ, που δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα στην Άλμπιον Ρόβερς για το Κύπελλο την Κυριακή (0-3). Με σχετικά βασική ομάδα παρέταξε την ομάδα του ο Μπρένταν Ρότζερς, την είδε να σκοράρει απ’ το πρώτο ημίχρονο και να «κλειδώνει» το ματς μετά το 75’. Ήταν η όγδοη σερί νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις και το 25ο σερί ματς σε εγχώριο επίπεδο που δε χάνει, αν μείνει αήττητη και σήμερα θα ισοφαρίσει την καλύτερη επίδοση της ιστορίας της! Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η Σέλτικ έδειξε ξανά στη Ρέιντζερς ποιος είναι το μεγάλο αφεντικό στη Σκωτία, επικρατώντας με 2-1 μέσα στο «Άιμπροξ» στις 31 Δεκεμβρίου. Άσχημο ξεκίνημα και πίσω στο σκορ από το 12’ (0-1), ισορρόπησε στη συνέχεια και έφτασε στην ισοφάριση στο 33’ (1-1). Ανώτερη στην επανάληψη, υπερτέρησε σ’ όλους τους τομείς και βρήκε το γκολ της νίκης στο 70’ της αναμέτρησης με τον Σινκλέρ. Αυτή ήταν η 15η σερί νίκη και η 21η αγωνιστική που παραμένει αήττητη (20-1-0). Δεν έχει αντίπαλο φέτος, κάνει… πλάκα στο πρωτάθλημα, καθώς βρίσκεται στην κορυφή με 58 πόντους, στο +19 απ’ τη δεύτερη Ρέιντζερς. Αποκτήθηκε ο αμυντικός χαφ Εμπουέ απ’ την Κράσνονταρ έναντι 3,5 εκ. ευρώ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-3 για τη Σέλτικ κόντρα στην Άλμπιον Ρόβερς για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί 2-3 Goal προέρχεται η Σέλτικ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (παίξτο στην Magicbet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΣΕΝΤ ΤΖΟΝΣΤΟΝ

Με ένα ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι επιστρέφει στις υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα η Σεντ Τζόνστον, που καλείται να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο στη Γλασκώβη. Μπήκε στο 2017 με το εντός έδρας 2-0 επί της αδύναμης Στενχάουσμιουρ για το Κύπελλο, σκορ που διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο μέρος, με τους «Άγιους» να κάνουν αλλαγές και να ρίχνουν ρυθμούς στο δεύτερο 45λεπτο. Σε ό,τι αφορά το πρωτάθλημα, η Σεντ Τζόνστον προέρχεται απ’ την εκτός έδρας ήττα 3-0 απ’ την Νταντί (31/12), όπου παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Το συγκρότημα του Ράιτ μετρά μια νίκη, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος, έχει υποχωρήσει στην 5η θέση, ούσα στο -3 από τη Χαρτς και καλείται να ανακάμψει άμεσα, πριν κινδυνεύσει να βγει από το γκρουπ των πρωταθλητών. Δεν υπήρξε κινητικότητα μεταγραφικά. Μόλις μια ήττα υπέστη η Σεντ Τζόνστον στα τελευταία 8 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (3-4-1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 για τη Σεντ Τζόνστον κόντρα στη Στενχάουσμιουρ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Από τρία σερί εκτός έδρας ΝG προέρχεται η Σεντ Τζόνστον.