Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ρόμα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα δύο από τα 13 τελευταία παιχνίδια της Κάλιαρι με αντίπαλο τη Ρόμα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Ρόμα επικράτησε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Κάλιαρι σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΑΛΙΑΡΙ

Δεν κατάφερε να μπει δυναμικά στο φετινό πρωτάθλημα της χώρας η Κάλιαρι την προηγούμενη βδομάδα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Ραστέλι γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Τζένοα. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην αναμέτρηση στο 66’ με τον Μποριέλο. Στο 78’ ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων με τον Νίτσαμ. Ένα λεπτό αργότερα ο Λασάλτ με το γκολ του ανέτρεψε τα δεδομένα στην αναμέτρηση, με τον Ριγκόνι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 88’.

«Παρά την ήττα είναι μία σπουδαία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Πραγματοποιήσαμε μία πολύ καλή εμφάνιση, κάνοντας αυτό που έπρεπε κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα όπως είναι η Τζένοα που μας έβαλε δύσκολα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Είμασταν σωστά στημένοι, με τον τερματοφύλακά μας να μην χρειάζεται να προχωρήσει σε μεγάλες επεμβάσεις. Μου άρεσε το πνεύμα επιθετικότητας και αυτοθυσίας των ποδοσφαιριστών μου», υπογράμμισε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής των Σαρδηνών. Εν όψει της αποψινής αναμέτρησης κόντρα στη Ρόμα ο Μπαρέλα (ΜΕ) ξεκαθάρισε πως η Κάλιαρι είναι έτοιμη να την αντιμετωπίσει. «Το να αντιμετωπίσεις μία ομάδα όπως η Ρόμα είναι πάντοτε πολύ δύσκολο, αλλά εμείς είμαστε έτοιμοι. Δεν πιστεύω πως η αντίπαλός μας θα είναι επηρεασμένη από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό της», υπογράμμισε μεταξύ άλλων.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Κάλιαρι από την έδρα της Τζένοα καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Κάλιαρι σε όλες τις διοργανώσεις.

ΡΟΜΑ

Από το βαρύ αποκλεισμό της από τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ πριν από λίγες μέρες προέρχεται η Ρόμα. Μετά το 1-1 στην Πορτογαλία οι «τζιαλορόσι» φιλοξένησαν στην έδρα τους την Πόρτο, από την οποία γνώρισαν την ήττα με 3-0! Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8’ με τον Φελίπε. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ ο Λαγιούν διπλασίασε τα τέρματά τους. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζέσους Κορόνα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με εννέα ποδοσφαιριστές, λόγω των απευθείας αποβολών των Ντε Ρόσι (39’) και Έμερσον (50’).

Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Σπαλέτι επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Ουντινέζε, ξεκινώντας ιδανικά το πρωτάθλημα. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Περότι (65’ πεν., 75’ πεν.), Τζέκο (82’) και Σαλάχ (84’). Μιλώντας εν όψει της αποψινής αναμέτρησης στη Σαρδηνία κόντρα στην Κάλιαρι ο προπονητής των πρωτευουσιάνων είπε: «Στο ποδόσφαιρο σημαντικό είναι να κερδίζεις. Κάποιες φορές είναι εξίσου σημαντικό να μπορέσεις να ξεπεράσεις μία ήττα και να αφοσιωθείς στο στόχο σου. Πρέπει να μάθουμε από το αποτέλεσμα κόντρα στην Πόρτο. Για την ώρα το ξεχνάμε και κοιτάμε μπροστά», υπογράμμισε μεταξύ άλλων αυτός.

Προηγούμενο ματς: Βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε στην έδρα της η Ρόμα από την Πόρτο για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Ρόμα επικράτησε στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.