ΑΣΑΝΕ

Από μια επική πρόκριση προέρχεται η Ασάνε, που στο μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου κόντρα στη Λισεκλόστερ βρέθηκε να χάνει με 0-3, ωστόσο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου εκεί σημείωσε άλλα τρία τέρματα. Στο πρωτάθλημα τα πηγαίνει περίφημα μέχρι στιγμής όντας στην 5η θέση με επτά βαθμούς και ρεκόρ 2-1-1 και έχει με διαφορά την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία με μόλις ένα τέρμα παθητικό. Κόντρα στην Μπρίνε οι γηπεδούχοι θέλουν να επιστρέψουν άμεσα στις επιτυχίες μετά την ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας κόντρα στη Στρόμεν και μέχρι στιγμής έχουν δείξει ότι έχουν όλα τα φόντα για να τα καταφέρουν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με 6-3 στην παράταση κόντρα στη Λισεκλόστερ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G σημειώθηκε στα έξι από τα επτά τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΜΠΡΙΝΕ

Από την εκτός έδρας ισοπαλία και τον αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι από τη Βίνταρ για το Κύπελλο προέρχεται η Μπρίνε, που συνεχίζει τις αλλοπρόσαλλες εμφανίσεις της, όντας ικανή για το καλύτερο και για το χειρότερο. Βρίσκεται στην 8η θέση της λίγκας με πέντε βαθμούς και ρεκόρ 1-2-1, και ενώ δείχνει να έχει ευχέρεια στο σκοράρισμα, αμυντικά έχει σοβαρά κενά έχοντας δεχτεί ήδη επτά γκολ. Κόντρα στην Ασάνε οι φιλοξενούμενοι έχουν εξαιρετικά δύσκολο έργο, καλούνται να διασπάσουν την καλύτερη ομάδα της κατηγορίας μακριά από την έδρα τους και θα ρέπει να υπερβάλλουν εαυτόν αν θέλουν αν φύγουν με κάτι θετικό από την αποψινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία και αποκλεισμός στη διαδικασία των πέναλτι από τη Βίνταρ για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Over 2,5 γκολ σημειώθηκε στα τέσσερα τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.