* Επαναληπτικός προημιτελικός του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο ισόπαλο 0-0 έχουν λήξει οι δύο τελευταίες μεταξύ τους συναντήσεις με γηπεδούχο την Αλαβές.

Στο πρώτο ματς: Αλκορκόν – Αλαβές 0-2

ΑΛΑΒΕΣ (Α’)

Με το… ενάμιση πόδι βρίσκεται η Αλαβές στα ημιτελικά του φετινού Κυπέλλου Ισπανίας και θέλει σήμερα να σφραγίσει μία μεγάλη πρόκριση, προκειμένου να γιορτάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα 96α της γενέθλια. Της αρκεί μία σωστή διαχείριση του υπέρ της 0-2 του πρώτου αγώνα, απέναντι σε ένα σύνολο σαφώς κατώτερο. Έδειξε, βέβαια, αμυντικές αδυναμίες στο ισόπαλο 2-2 του Σαββάτου κόντρα στη Λεγκανές, που την έφερε στη 12η θέση της Πριμέρα Ντιβισιόν. Μετρά μόνο μία νίκη στην τελευταία εξάδα αγώνων της για όλες τις διοργανώσεις (1-4-1), αλλά παράλληλα παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία “εντός” για όλες τις διοργανώσεις, με δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Δεν ανακοίνωσε αποστολή ο Πελεγκρίνο για το σημερινό ματς, έτσι οι μοναδικοί σίγουροι απόντες είναι οι τραυματίες Εϊνάρ και Εσπινόζα. Πιθανό το ντεμπούτο του νεοφερμένου Παραγουανού μέσου Όσκαρ Ρομέρο (μέχρι χθες αναμενόταν τα απαραίτητα έγγραφα), στο 50-50 ο αμυντικός Ραούλ Γκαρθία. Θεωρείται σίγουρο ότι ο Αργεντινός κόουτς θα προχωρήσει σε πλήθος αλλαγών στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 2-2 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λεγκανές. Προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ (11′ Λαγκάρντια, 51′ Έντγκαρ Μέντες), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και στις δύο περιπτώσεις (45′ και 84′).

Στατιστικό: Ήταν το πρώτο Over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.

Το Αλαβές – Αλκορκόν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΛΚΟΡΚΟΝ (Β’)

Η Αλκορκόν, από την πλευρά της, δε δικαιούται να τρέφει μεγάλες προσδοκίες ενόψει της σημερινής ρεβάνς. Με… ακατόρθωτο άθλο φαντάζει η ανατροπή του ατυχούς 0-2 του πρώτου αγώνα, αν και η ψυχολογία στην ομάδα είναι καλή μετά το σαββατιάτικο διπλό επί της Ουέσκα. Η νίκη αυτή απομάκρυνε εν μέρει την ομάδα του Βελάσκεθ από την επικίνδυνη ζώνη στη Σεγούντα Ντιβισιόν. Πρέπει να σημειώσουμε ότι οι φιλοξενούμενοι τα έχουν πάει εξαιρετικά στα τρία εκτός έδρας παιχνίδια τους για το φετινό Κύπελλο Ισπανίας, καθώς κέρδισαν με 0-1 την Έλτσε, πήραν το 1-1 στο “Κορνεγιά” (πρόκριση στα πέναλτι) κι έφυγαν με το 1-2 από την έδρα της Κόρδοβα.

Το γεγονός, πάντως, ότι οι Μαδριλένοι μάλλον “πετούν λευκή πετσέτα” ενόψει της σημερινής ρεβάνς φαίνεται και από τη μη συμπερίληψη στην αποστολή του βασικού επιθετικού της ομάδας, Νταβίδ Ροντίγκεθ. Εκτός αποστολής έμειναν, επίσης, ο αμυντικός Ναβάρο, ο αριστερός μπακ Ραζβάν, ο μέσος Αγούθα και ο εξτρέμ Σαμού. Τιμωρημένος ο μπακ Μπελβίς, στα πιτς ο αμυντικός Ράφα Παέθ.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το νικηφόρο 0-1 από την έδρα της Ουέσκα. Σκόρερ ο Ναβάρο στο 83ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με 10 παίκτες.

Στατιστικό: NG & Under 2,5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Goalbet).