*2η αγωνιστική

*Διεξάγεται στο “Gradski stadion Dubočica” της πόλης Λέσκοβατς και όχι στη φυσική έδρα της Τσουκαρίτσκι.

*Είναι η πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

*Η Τσουκαρίτσκι έχει χάσει και τα 5 τελευταία παιχνίδια της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, δεχόμενη 3+ γκολ σε κάθε ένα από αυτά.

*Η Γκενκ έχει ηττηθεί σε 7 από τα 10 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΤΣΟΥΚΑΡΙΤΣΚΙ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-3 εκτός έδρας, εναντίον της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 13’ ο Άτζιτς σκόραρε για το 0-1, στο 24’ ο Μιλαντίνοβιτς έκανε το 0-2 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 72’ αποβλήθηκε ο Κέρκεζ για τους γηπεδούχους και στο 77’ ο Ιβάνοβιτς σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Τσουκαρίτσκι δεν είναι στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, το δείχνουν και τα αποτελέσματά της, καθώς δεν έχει καταφέρει να “χτίσει” κάποιο νικηφόρο σερί. Επέστρεψε στις επιτυχίες, εντός συνόρων, καθότι επιβλήθηκε της Σπαρτάκ Σουμπότιτσα (0-3) εκτός έδρας.

Σκόραρε δύο τέρματα από το πρώτο ημίχρονο και έκανε το έργο της πολύ πιο εύκολο στη συνέχεια του αγώνα. Δεύτερη σερί νίκη για το πρωτάθλημα Σερβίας, δεν έχει υποστεί ήττα εκεί, για τέσσερα. Από την άλλη, στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, είναι χωρίς νίκη για τέσσερα φέτος, έχασε στην πρεμιέρα από την Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία, με σκορ 3-1.

Δεν είναι από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά παίζει χωρίς άγχος για την καλύτερη δυνατή συγκομιδή.

Τσουκαρίτσκι Στατιστικά

*6/10 παιχνίδια τελευταια είχαν goal/goal

*9/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

ΓΚΕΝΚ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 3-3 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Βέστερλο, για το πρωτάθλημα. Στο 9’ ο Μουνιός το 1-0, στο 18’ ο Στάσιν το 1-1 και στο 44’ ο Καγέμπε το 2-1 του ημιχρόνου. Στο 45+2’ αποβλήθηκε ο Μπα για τη Γκενκ. Στο 48’ ο Πέιντσιλ το 3-1, στο 58’ και πάλι ο Στάσιν μείωσε σε 3-2. Στο 87’ ο Ρόμενς ισοφάρισε σε 3-3.

Η Γκενκ είναι σε κάμψη το τελευταίο διάστημα, πρακτικά σε κανένα κομμάτι της τρέχουσας περιόδου δεν έχει καταφέρει να δείξει το πραγματικά καλό της πρόσωπο. Έρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο τη Βέστερλο (3-3), όπου έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων στο δεύτερο μέρος.

Βέβαια, ελαφρυντικό αποτελεί ότι είχε παίκτη λιγότερο από το τέλος του πρώτου 45λέπτου. Τέταρτη διαδοχική ισοπαλία για το συγκρότημα του Βράνκεν, όλες είχαν τέρματα εκατέρωθεν και οι τρεις εξ αυτών over 3.5 γκολ. Δεν έχει υποστεί ήττα για έξι αναμετρήσεις στις διοργανώσεις που συμμετέχει.

Όσον αφορά την αποστολή, η Γκενκ ταξίδεψε για τη Σερβία δίχως προβλήματα απουσιών, αφού είναι κανονικά διαθέσιμος και ο αμυντικός ΜακΚένζι.