*Στον Α’ γύρο: Σέσκε Μπουντεγιόβιτσε – Τέπλιτσε 0-1

*6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Τέπλιτσε (4-1-4).

ΤΕΠΛΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Πολύ μεγάλη νίκη με 1-2 απέναντι στην Μπόλεσλαβ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 69′, λίγο αργότερα βρήκε και δεύτερο γκολ (78′), ενώ η αντίπαλος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 88′.

Άλμα για την απευθείας παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Τέπλιτσε την προηγούμενη εβδομάδα, αφού πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα της Μπόλεσλαβ. Πίεσε περισσότερο στην επανάληψη και πήρε πιο πολλά ρίσκα, τα οποία της βγήκαν στο απόλυτο. Έβαλε έτσι τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη (0-1-3) και πλέον της αρκούν μόλις τρεις βαθμοί στα επόμενα δύο ματς, για να αποφύγει τα πλέι άουτ. Τραυματίες οι Χόρα, Γκνινγκ, Χάβελκα και Χρόνεκ, αμφίβολοι οι Τσίκαλο και Κναπίκ.

Τέπλιτσε Στατιστικά

*Βρέθηκε να χάνει στα 3/5 τελευταία πρώτα ημίχρονα

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΣΕΣΚΕ ΜΠΟΥΝΤΕΓΙΟΒΙΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια νίκη με 3-2 απέναντι στην Λίμπερετς εντός έδρας. Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (6′), κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει στο τέλος του ημιχρόνου (45′) και στην συνέχεια να πετύχει ολική ανατροπή στην επανάληψη (67′). Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις με αυτογκόλ (90+3′), ωστόσο στην τελευταία φάση του αγώνα πήρε την νίκη με γκολ του Σούχαν (90+6′).

Τεραστίων διαστάσεων νίκη που μπορεί να σημάνει πολλά για την Σέσκε, που έδειξε απέναντι στην Λίμπερετς πως θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι της. Έπαιξε χωρίς φόβο και με την βοήθεια του κόσμου της, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που την έβγαλαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Είναι συγκινητική η προσπάθεια που καταβάλλουν οι παίκτες της, αφού ο σύλλογος ταλανίζεται από σοβαρά οικονομικά και διοικητικά προβλήματα. Ένας πιθανός υποβιβασμός μπορεί να φέρει ακόμα και διάλυση. Τιμωρημένος ο Όντρασεκ, τραυματίας ο Ντεγιάνοβιτς.