*Σε προηγούμενους γύρους: Σίδνεϊ – Περθ Γκλόρι 3-2, Περθ Γκλόρι – Σίδνεϊ 1-1

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 1-0 εκτός έδρας από την Μακάρθουρ, με γκολ του Ντριου στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αν και έπαιζε από το 37ο λεπτό με παίκτη περισσότερο και μετά το 67’ με δύο παίκτες παραπάνω!

Το Σίδνεϊ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Μακάρθουρ, με το γκολ να το δέχεται ενώ έπαιζε με παίκτη περισσότερο, χωρίς να εκμεταλλευτεί το γεγονός πώς έπαιξε και με δύο παίκτες παραπάνω για περίπου 25 λεπτά!

Στο γήπεδό του είναι αήττητη εδώ και οκτώ αγώνες, με πέντε νίκες σε αυτό το διάστημα, όταν μακριά από την έδρα του έχει δύο ήττες και μία ισοπαλία στους τρεις τελευταίος αγώνες του.

Παρά την τελευταία ήττα, διατηρείται στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα και θα διεκδικήσει την κατάκτηση του τίτλου μέσω της διαδικασίας των play off.

Αυτή τη στιγμή είναι στην πέμπτη θέση, αλλά δύσκολα θα μείνει σε αυτήν. Σε περίπτωση νίκη του θα τερματίσει τέταρτο και θα παίξει με την Μακάρθουρ, εντός έδρας στο νοκ άουτ παιχνίδι του πρώτου γύρου των play off. Αλλά αν δεν κερδίσει και την ίδια στιγμή κερδίσει η Μέλμπουρν Σίτι, τότε τερματίζει έκτο και θα παίξει με την Μέλμπουρν Βίκτορι εκτός.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*11/15 over 2,5 εντός έδρας

*8/15 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, πέντε σερί στα πιο πρόσφατα

*9/15 G/G εντός έδρας

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι έχασε 3-4 εντός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Γκριμάλντι στο 4’, ισοφάρισε και προηγήθηκε με δύο γκολ του Τάγκαρτ στο 23’ και στο 47’, αλλά αργότερα δέχθηκε τρία τέρματα από τους Ντανζάκι (65’), Γουαλατί (74’), Λαβάλ (90’). Και απλά μείωσε στο τελικό σκορ με τον Γουίλιαμς στις καθυστερήσεις.

Η Περθ Γκλόρι έχασε με 3-4 εντός έδρας από την Γουέστερν Γιουνάιτεντ, τρίτη συνεχόμενη ήττα της, έχοντας δεχθεί 16 γκολ σε αυτό το διάστημα! Αλλά ήταν και η έκτη της ήττα στους εννιά τελευταίους αγώνες που δεν έχει κάποια νίκη.

Ειδικά μακριά από την έδρα της έχει τρεις σερί ήττες, πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη, ενώ γενικώς σε όλο το πρωτάθλημα κέρδισε μόνο μία φορά εκτός, στο γήπεδο της Γουέστερν Σίδνεϊ.

Μετά τα υπόλοιπα αποτελέσματα οριστικοποιήθηκε πώς θα τερματίσει ουραγός, με τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, ακόμη και αν κερδίσει απόψε.