*Πλέι οφ υποβιβασμού, 5η αγωνιστική

*Στην κανονική διάρκεια: Βολουντάρι – Πόλι Ιάσι 1-2 και Πόλι Ιάσι – Βολουντάρι 0-0

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Πόλι Ιάσι στα επτά τελευταία εντός με αντίπαλο την Βολουντάρι (1-3-3).

ΠΟΛΙ ΙΑΣΙ

Προηγούμενο ματς: Hττήθηκε με 1-0 από την Ντιναμό Βουκουρεστίου την περασμένη εβδομάδα για το πρωτάθλημα. Έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 20′ λόγω αποβολής του Μπουενά, ενώ δέχτηκε το γκολ που έκρινε το ματς στις καθυστερήσεις (90+3′).

Ηττήθηκε με οδυνηρό τρόπο από την Ντιναμό Βουκουρεστίου και πλέον έμπλεξε για τα καλά στην μάχη της παραμονής, ειδικά μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα. Παραμένει χωρίς νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια (0-4-3), ενώ ενδεικτικό της κακής της φόρμας είναι το γεγονός πως από την έναρξη των πλέι οφ, έχει σκοράρει μόλις μια φορά. Καλείται να βγάλει άμεση αντίδραση, αφού για πρώτη φορά φέτος βρίσκεται στις θέσεις του απευθείας υποβιβασμού. Τιμωρημένος ο στόπερ Μπουενά, τραυματίστηκε και θα λείψει ο Μιχάι, ενώ αμφίβολοι δίνονται οι Σαμαγιόα, Μαρτσιόνι και Μπους.

Πόλι Ιάσι Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΒΟΛΟΥΝΤΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 3-1 από την Χιουνεντοάρα (Β’) εκτός έδρας για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 20′, ισοφάρισε προσωρινά (33′), αλλά είδε την αντίπαλο να σκοράρει δις στην επανάληψη (61′, 73′) και να παίρνει την πρόκριση.

Έδειξε στον ημιτελικό του κυπέλλου πως πρωταρχικός στόχος της σεζόν είναι η εξασφάλιση της παραμονής. Έπαιξε κατά βάση με αναπληρωματικούς, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το τέμπο του αγώνα και έτσι απέτυχε να βρεθεί στον τελικό του θεσμού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Στο πρωτάθλημα, παραμένει αήττητη στα τελευταία τρία παιχνίδια (2-1-0), ενώ με την έλευση του κόουτς Πάρβου, κατάφερε να βγει από την επικίνδυνη ζώνη (+2). Χωρίς αξιοσημείωτα προβλήματα.