*Στον πρώτο γύρο: Βαλενσιέν – Παρί 0-1

*Στο κύπελλο: Βαλενσιέν – Παρί 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Τρουά, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Καμαρά (45′) και Ντιαμπί-Φαντιγκά (59′), δεχόμενη τη μείωση στο 64ο λεπτό.

Συνέχεια στο αήττητο σερί της έδωσε η Παρί, το οποίο και διεύρυνε στα δέκα παιχνίδια (4-6-0). Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί φιλοξενήθηκε από την Τρουά, από την έδρα της οποίας “πέρασε” με 1-2. Μπορεί να μην έπιασε το μέγιστο της απόδοσης της, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τις φάσεις της και πήρε σαφές προβάδισμα. Στην πορεία κατέβασε ταχύτητα, έδωσε χώρους και παρότι δέχθηκε τη μείωση, άντεξε στην πίεση και κράτησε το υπέρ της σκορ.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 2-1 επί της Γκρενόμπλ, οπότε και μοιράζεται την τέταρτη θέση με τη Λαβάλ. Ηττήθηκε μια φορά στα οκτώ τελευταία εντός της (4-3-1), έχοντας επικρατήσει στα δυο πιο πρόσφατα εξ αυτών.

Παρί Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-4 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-3 (7′, 45’+2, 64′) και παρότι μείωσε με τον Οντοά στο 80′, δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε και τέταρτο τέρμα.

Μακριά από τις επιτυχίες βρίσκεται εδώ και δέκα παιχνίδια για το πρωτάθλημα η Βαλενσιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί υποδέχθηκε την Πο, κόντρα στην οποία γνώρισε τη συντριβή με 1-4. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση αυτή. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 1-3.

Τέταρτη διαδοχική της ήττα, που είχε ως αποτέλεσμα και τον οριστικό υποβιβασμό της στην τρίτη κατηγορία της Γαλλίας, στην οποία επιστρέφει μετά από 20 χρόνια. Χωρίς ιδιαίτερο άγχος πλέον, στις έξι εναπομείναντες αγωνιστικές της σεζόν. Χωρίς διπλό στις 14 τελευταίες εξόδους της (0-5-9). Έμεινε εκτός αποστολής ο εξτρέμ Νοκέρ.