*Μετρούν 8/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 7 παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΟΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας με αντίπαλο τη Βίκινγκ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο 51’ ο Ινγκεμπρίγκτσεν σκόραρε για το 1-0 και ο Καμπράν στο 88’ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 90+5’ ο Γέβτοβιτς έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Οντ κάνει μια νέα αρχή φέτος, με καινούργιο τεχνικό στον πάγκο και δείχνει να αφήνει πίσω της την τραγική σεζόν που πραγματοποίησε πέρυσι. Πανηγύρισε μια σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της Βίκινγκ (2-1) η οποία ήρθε πολύ δύσκολα, με το νικητήριο τέρμα στις καθυστερήσεις, όμως είναι από εκείνες που μπορούν να δώσουν έξτρα ώθηση για τη συνέχεια. Δεύτερη νίκη στη σεζόν για το συγκρότημα του Γιόχανσεν, αμφότερες εντός έδρας, όπως εκείνη της πρεμιέρας εναντίον της Τρούμσε με σκορ 2-0. Ενδιάμεσα, υπέστη εκτός έδρας ήττα από τη Ρόσενμποργκ, με το χαμηλό σκορ 1-0. Το θετικό για τον κόουτς της Οντ, είναι ότι επέστρεψε ο αμυντικός Μεσίκ. Αμφίβολος ο επιθετικός Ουγκουάντου.

Οντ Στατιστικά

*2/3 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/5 παιχνίδια έληξαν με “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 9/10 τελευταία εντός

ΟΛΕΣΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας, με σκορ 2-2, στην Τρούμσε, για το πρωτάθλημα. Στο 18’ ο Χάουγκεν σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου, όμως στο 51’ ο Όπσαλ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 69’ και πάλι ο Χάουγκεν σκόραρε για το 2-1 των γηπεδούχων, όμως ο Γκούντερσεν ισοφάρισε σε 2-2 στο 90+5’.

Η Όλεσουντ έφτασε κοντά στο να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και δεύτερη διαδοχική εντός έδρας. Ωστόσο, ένα τέρμα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, της “έκοψε” δύο βαθμούς. Η ομάδα του Νίλσεν παρά το 2-2 εναντίον της Τρούμσε, δείχνει καλά στοιχεία και θα διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Λαρς Άρνε Νίλσεν άλλωστε, είναι ένας έμπειρος τεχνικός και έχει κοουτσάρει στην Eliteserien με τη Μπραν, την οποία οδήγησε και στην Ευρώπη κατευθείαν μετά την άνοδο από την OBOS-ligaen. Από μία νίκη, ισοπαλία και ήττα η Όλεσουντ, στο μοναδικό εκτός έδρας έχασε από τη Βίκινγκ με σκορ 1-0. Είναι σταθερά εκτός οι Γκρένερ, Χάτλεχολ. Αμφίβολος ο Μόε.