*Δεύτερο παιχνίδι για τα play off του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στους δύο αγώνες.

*Το παιχνίδι γίνεται με τη χρήση VAR

*Στο πρώτο παιχνίδι: Μπαλκάνι-Μπάτε Μπορίσοφ 4-1 (31’ Γιασανίκα, 57’, 66’ Τολάζ, 89’ Τάτσι – 10’ Λάπτεφ

*’Όποια ομάδα προκριθεί θα αγωνιστεί στους ομίλους του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

* Το παιχνίδι διεξάγεται σε ουδέτερη έδρα, στην Ουγγαρία.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ (Λευκορωσία, 176)

Προηγούμενο ματς: Η Μπάτε Μπορίσοφ ηττήθηκε με 4-1 εκτός έδρας από την Μπαλκάνι, παρόλο που προηγήθηκε με τον Λάπτεφ στο 10’. Ισοφαρίστηκε από τον Γιασανίκα στο 31’, πριν δεχθεί δύο γκολ από τον Τολάζ μέσα σε εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (57’, 66’), με τον Τάτσι στο 89’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Μπάτε Μπορίσοφ γνώρισε άλλη μία “βαριά” εκτός έδρας ήττα σε ευρωπαϊκή έδρα, αυτή τη φορά από την Μπαλκάνι με 4-1, φτάνοντας τα 15 (!) γκολ παθητικό στους τρεις τελευταίους εκτός έδρας αγώνες της.

Αλλά ούτε στο πρωτάθλημα της χώρας της τα πηγαίνει καλά, κάνει τη χειρότερη περίοδο των τελευταίων ετών, αν και έχει καιρό να αγωνιστεί σε αυτό, με αγώνες της να αναβάλλονται, μήπως και τα πήγαινε καλύτερα στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.

Γενικώς έχει τέσσερις ήττες και μόλις μία ισοπαλία (στον τελευταίο της ευρωπαϊκό αγώνα) στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Μπάτε Μπορίσοφ Στατιστικά

*Πέντε σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*Πέντε συνεχόμενα over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

ΜΠΑΛΚΑΝΙ (Κόσσοβο, 339)

Προηγούμενο ματς: Η Μπαλκάνι κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Μπάτε Μπορίσοφ με ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Λάπτεφ στο 10’. Ισοφάρισε με τον Γιασανίκα στο 31’, πριν πετύχει δύο γκολ με τον Τολάζ μέσα σε εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (57’, 66’), με τον Τάτσι στο 89’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η Μπαλκάνι δεν έπαιξε επίσης για το πρωτάθλημα της χώρας της, για να προετοιμαστεί καλύτερα, ενόψει της επικείμενης νέας πρόκρισης της σε ομίλους του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Εκεί που βρέθηκε και πέρυσι και είναι πολύ κοντά, μετά τη μεγάλη νίκη της με 4-1 εντός έδρας επί της Μπάτε στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η διαφορά της με πέρυσι είναι τα καλύτερα αποτελέσματα μακριά από την έδρα της. Η τελευταία ήταν η έβδομη συνεχόμενη νίκη της, με τρεις να είναι μακριά από το γήπεδο της. Μάλιστα οι δύο είναι σε άλλα ευρωπαϊκά γήπεδα, αλλά σε Βόρεια Ιρλανδία και Γιβραλτάρ, κόντρα σε θεωρητικά πιο αδύναμους αντιπάλους.