*4η αγωνιστική

*Σε φιλικό στις 17/2: Λεβάγνκερ – Κόνγκσβινγκερ 2-2

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Μόλις μία νίκη έχει η Κόνγκσβινγκερ στα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Λεβάνγκερ (3-2-1).

ΛΕΒΑΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Mεγάλη νίκη με 0-1 απέναντι στην Μπρίνε εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σημείωσε το γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα (1′) και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που αποκόμισε μέχρι τέλους.

Η Λεβάνγκερ αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής, αφού παρότι νεοφώτιστη, έχει καταφέρει να διατηρήσει το αήττητο (2-1-0) και να πραγματοποιήσει σπουδαίες εμφανίσεις. Στο ματς με την Μπρίνε, ευτύχησε να προηγηθεί με το «καλημέρα» και στην συνέχεια άντεξε στην πίεση, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις στάθηκε και τυχερή. Κράτησε έτσι το μηδέν στην άμυνα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι, μετά την επιβλητική νίκη εναντίον της Μος (5-0). Παραμένει τραυματίας ο φορ Μπρούσετ, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως έχει να ηττηθεί σε επίσημο παιχνίδι από τον Σεπτέμβριο του 2022!

Λεβάνγκερ Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

ΚΟΝΓΚΣΒΙΝΓΚΕΡ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι με τρελό ρυθμό, έμεινε στο 3-3 απέναντι στην Έγκερσουντ εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Βρέθηκε να χάνει στο 27′, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1′), αλλά στην επανάληψη η αντίπαλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (53′, 67). Η ίδια μείωσε στο 75′ και έφτασε εν τέλει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+2′).

Αιφνιδιάστηκε από την άκρως επιθετική φιλοσοφία της Έγκερσουντ και εμφανίστηκε αδιάβαστη στο τακτικό κομμάτι, κατάφερε ωστόσο να πάρει έναν σημαντικό βαθμό στο τέλος και να διατηρήσει έτσι το αήττητο (1-2-0). Παρότι δεν έχει ηττηθεί, άπαντες περίμεναν ένα θετικότερο ξεκίνημα στην σεζόν, αφού το πρόγραμμα ήταν αρκετά βατό. Τραυματίας παραμένει ο μέσος Γκιέρστρομ, εξέτισε και επιστρέφει άμεσα στο αρχικό σχήμα ο βασικός στόπερ Χόλμε.