*3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

*Τον όμιλο συμπληρώνουν οι Φλουμινένσε και Σέρο Πορτένιο.

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί εντός δεκαετίας, με την Κόλο Κόλο να πανηγυρίζει εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1, ενώ το άλλο ματς έμεινε στην ισοπαλία στην έδρα της Αλιάνζα Λίμα με σκορ 1-1.

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ (ΧΙΛΗ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Βιδάλ στο 23’.

Καλή εμφάνιση, αλλά για ένα ημίχρονο για την Κόλο Κόλο, που έφυγε παρ’ όλα αυτά με το επιθυμητό αποτέλεσμα από την έδρα της Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, πίεσε έντονα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη δέχθηκε ασφυκτική πίεση, όμως κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από την εστία της, διατηρώντας το υπέρ της προβάδισμα ως το τελευταίο σφύριγμα.

Να διπλασιάσει τις νίκες της θέλει σήμερα, εκμεταλλευόμενη τον παράγοντα έδρα. Μπορεί να μην είναι και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση η ομάδα του Χόρχε Αλμιρόν το τελευταίο διάστημα, παρ’ όλα αυτά προέρχεται από ένα σημαντικό τρίποντο στο πρωτάθλημα και έχει ανεβασμένη ψυχολογία. Δεν θα είναι εύκολο το έργο της, καθώς η αντίπαλός της είναι μαχητική και αναμένεται να της βάλει δύσκολα, την ώρα που όπως είναι φυσικό της ασκείται πίεση και από τους φιλάθλους της, ώστε να ανατραπεί εντελώς αυτό το αρνητικό σερί που «έτρεχε» μέχρι και το προηγούμενο παιχνίδι της.

Παραμένουν εκτός αποστολής οι τραυματίες Ορόζ και Φουέντες, ενώ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο αμυντικός Γουέμπεργκ λόγω της αποβολής του στο παιχνίδι κόντρα στη Φλουμινένσε. Θετικό το γεγονός ότι επέστρεψε ο επιθετικός Παλάσιος, μπαίνοντας ως αλλαγή στο ματς κόντρα στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Κόλο Κόλο Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΑΛΙΑΝΖΑ ΛΙΜΑ (ΠΕΡΟΥ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σπορτ Μπόις, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Νέιρα στο 6’ και το 2-0 ο Φρέιτες στο 77’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γουότερμαν στο 80’.

Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για την Αλιάνζα Λίμα. Επέβαλλε το ρυθμό της, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη ακολούθησε παρόμοιο σκηνικό και εν τέλη στα τελευταία λεπτά σκόραρε και πάλι, «σφραγίζοντας» το τρίποντο.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της θέλει να δώσει, αφήνοντας παράλληλα πίσω την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής του Κόπα Λιμπερταδόρες απέναντι στη Σέρο Πορτένιο (1-0). Είναι μαχητική, το έχει αποδείξει περίτρανα στις περισσότερες αναμετρήσεις της, διαθέτει μια εξαιρετικά αποτελεσματική επιθετική γραμμή, ενώ είναι φανερά βελτιωμένη στα μετόπισθεν τελευταία, έχοντας κρατήσει ανέπαφη την εστία της στις τρεις από τις τέσσερις πρόσφατες αναμετρήσεις της.

Σημαντική η απουσία του επιθετικού της Γουότερμαν, ενώ εκτός θα παραμείνει και ο αμυντικός Λάγκος. Στα θετικά, επιστρέφουν οι Αρεγκούι και Χουάμαν για την ομάδα του Αλεχάντρο Ρεστρέπο.