*3η αγωνιστική του 7ου ομίλου

*Οι δύο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στα νοκ άουτ της διοργάνωσης και η 3η συνεχίζει στο Copa Sudamericana.

*Οι δύο ομάδες παίζουν πρώτη φορά μεταξύ τους στην σύγχρονη ιστορία τους.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΙΝΕΪΡΟ

Προηγούμενο ματς: Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε 3-0 εντός έδρας την Κρουζέιρο, με τρία γκολ μέσα στο 20 λεπτά στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, από τους Ζαράχο (25’), Παουλίνιο (35’), Γκιγιέρμε Αράνα (45’).

Ένα εκπληκτικό 20λεπτο στο πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε αρκετό για την Ατλέτικο Μινέιρο, ώστε να επικρατήσει με 3-0 εντός έδρας της Κρουζέιρο, στο μεγάλο ντέρμπι του Μπέλο Οριζόντε.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες στο εθνικό πρωτάθλημα, όπου παραμένει αήττητη. Γενικώς δεν χάνει εδώ και εφτά παιχνίδια, με τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες. Αλλά η τελευταία νίκη ήταν και μία μικρή “εκδίκηση” από την αντίπαλο της, η οποία είναι η μόνη που την έχει κερδίσει στο γήπεδό της! Κατά τα άλλα έχει πλέον πέντε νίκες σε οκτώ αγώνες εντός το 2024.

Στο Κόπα Λιμπερταδόρες έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της στη φάση του ομίλου, αφού μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές έχει ισάριθμες νίκες και είναι μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ουσιαστικά με μία νίκη απόψε, κατά 99% σφραγίζει την πρόκριση της στην επόμενη φάση.

Ατλέτικο Μινέιρο Στατιστικά

*6/8 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/9 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας.

ΠΕΝΙΑΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Η Πενιαρόλ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Μπόστον Ρίβερ, με τον Σεκέιρα να κάνει το 0-2 με δύο γρήγορα γκολ στο 14’ και στο 17’. Μείωσε η αντίπαλος της με τον Γκόμεζ στο 30’, αλλά ο Σιλβέρα στο 46’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

H Πενιαρόλ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Μπόστον Ρίβερ, ξεπερνώντας άμεσα τον αποκλεισμό – σοκ από τα ημιτελικά του κυπέλλου Ουρουγουάης.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ενώ ειδικά μακριά από το γήπεδο της έχει πέντε νίκες στους έξι πιο πρόσφατους αγώνες της.

Έχει ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα Ουρουγουάης, ούσα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με οκτώ νίκες και μία ισοπαλία. Αντιθέτως στο Κόπα Λιμπερταδόρες έχει γνωρίσει και μία ήττα στα δύο παιχνίδια του ομίλου ως τώρα.