* 18η αγωνιστική.

* Στις 22 συναντήσεις τους την τελευταία δεκαετία, μόνο 2 έληξαν με νίκη φιλοξενούμενου, καμία για λογαριασμό της Τζαγουάρες.

* Η Αλιάνσα κέρδισε μόνο 1/5 τελευταία μεταξύ τους, εντός με 3-0, την περσινή σεζόν.

* Στην Τζαγουάρες ξεκίνησε τη σεζόν ο Ούγο Μπόντερτ, νυν τεχνικό της Αλιάνσα, δεν έφυγε με καλό τρόπο από την ομάδα της Μοντερία.

ΑΛΙΑΝΣΑ

Προηγούμενο ματς: Διασυρμός από την Άγκιλας Ντοράδας εκτός με 4-0. Όλα τα γκολ στο τελευταίο μισάωρο από Βαρέλα (68’), Άβαλο (71’), Σαλασάρ (83’ πεν.) και Ντε λα Ρόσα (89’).

Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι δεν αντέχει στο τέλος, την προδίδουν οι δυνάμεις της. Αυτή τη φορά κατέρρευσε ακόμα πιο εκκωφαντικά, από τη Λα Εκιδάδ στο προηγούμενο είχε δεχτεί τρία γκολ σε περίπου ένα 20λεπτο, τώρα δέχτηκε τέσσερα σε περίπου 25 λεπτά.

Εδώ και καιρό έχει σε δεύτερη μοίρα το πρωτάθλημα, αφού είναι επικεντρωμένη στο Σουνταμερικάνα. Ωστόσο τώρα δεν έχει δικαιολογία για τις βαριές ήττες, ο Μπόντερτ προβληματίζεται έντονα που η ομάδα του δεν μπορεί να βγάλει στο πρωτάθλημα το πολύ σοβαρό πρόσωπο που βγάζει στο Σουνταμερικάνα και κυρίως στο πιο πρόσφατο για τη συγκεκριμένη διοργάνωση, 3-3 εκτός έδρας με την Κρουζέιρο.

Αλιάνσα Στατιστικά

* Χωρίς νίκη στα 9 τελευταία, έχασε τα 6.

* Δέχτηκε πρώτη γκολ στα 6/7 πιο πρόσφατα.

ΤΖΑΓΟΥΑΡΕΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Ντεπορτίβο Κάλι εντός με 1-1. Δέχτηκε γκολ από τον Φρέντι Μοντέρο (22’), ισοφάρισε με τον Σέρχε (60’).

Σε ένα παιχνίδι ορισμός του “εξάποντου” παραμονής πήρε το μίνιμουμ που ήθελε, το βαθμό της ισοπαλίας. Με το που βρέθηκε πίσω στο σκορ πίεσε ασφυκτικά, η ισοφάρισή της δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα, αλλά δεύτερο γκολ δεν κατάφερε να βρει, ασχέτως αν είχε τις ευκαιρίες.

Τουλάχιστον βαθμό θέλει και στη Βαγεδούπαρ, το ιδανικό θα είναι να κερδίσει κιόλας. Ενδεχομένως να υπάρχει και ένα αίσθημα διάθεσης για εκδίκηση απέναντι στον πρώην τεχνικό, Ούγο Μπότνερτ, ο οποίος την άφησε για να επιστρέψει στην Αλιάνσα, η οποία αγωνίζεται στο Κόπα Σουνταμερικάνα.