*Επαναληπτικός ημιτελικός του Ασιατικού Τσάμπιονς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά το δεύτερο παιχνίδι ακολουθεί παράταση και αν χρειαστουν και πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Αλ Αϊν – Αλ Χιλάλ 4-2

*8/13 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*8/13 N/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: H Αλ Χιλάλ έχασε με 4-2 εκτός έδρας από την Αλ Αϊν, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 από χατ-τρικ του Ραχίμι (6’, 26’ πεν., 38’ πεν.). Μείωσε με τον Μάλκολμ στο 49’, αλλά δέχθηκε και τέταρτο γκολ από πέναλτι του Ρομέρο στο 56’, πριν μειώσει στο τελικο σκορ ο Αλ Νταουσάρι στο 78ο λεπτό.

Η Αλ Χιλάλ γνώρισε την πρώτη της ήττα έπειτα από 42 αγώνες και 34 σερί νίκες, ίσως στο χειρότερο σημείο, στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Και ήταν με εμφατικό τρόπο, με 4-2 εκτός έδρας από την Αλ Αϊν, έστω και αν τα τρία από τα τέσσερα γκολ τα δέχθηκε από πέναλτι.

Για πρώτη φορά καλείται φέτος να ανατρέψει εις βάρος της σκορ, κάτι που επεσήμανε και ο τεχνικός της, Ζόρζε Ζίσους, ο οποίος δήλωσε αισιόδοξος πώς οι παίκτες του μπορούν να τα καταφέρουν. Άλλωστε έχουν 18 σερί νίκες στο γήπεδό τους. Και αρνήθηκε πώς υποτίμησαν την αντίπαλο τους στο πρώτο παιχνίδι.

Στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι πάντα πρωτοπόρος, η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, βρίσκεται στο +9 από την δεύτερη θέση, έχοντας πάντα την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας και απλά περιμένει υπομονετικά την κατάκτηση του τίτλου.

Και φυσικά παραμένει στον θεσμό του κυπέλλου, διεκδικώντας άλλα τρία τρόπαια, μαζί με αυτό του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας, το οποίο έχει κατακτήσει τέσσερις φορές στο παρελθόν, περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα. Πιο πρόσφατο το πήρε πρόπερσι, ενώ πέρυσι έφτασε στον τελικό.

Φυσικά συνεχίζει να παίζει χωρίς το μεγάλο της μεταγραφικό απόκτημα, τον Νεϊμάρ, που έχει αγωνιστεί ελάχιστα φέτος, ενώ από τα τελευταία παιχνίδια λείπει και ο πρώτος της σκόρερ, ο Μίτροβιτς, λόγω κάποιων ενοχλήσεων.

Αλ Χιλάλ Στατιστικά

*11/15 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*12/15 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΛ ΑΪΝ

Προηγούμενο ματς: H Αλ Αϊν κέρδισε 4-2 εντός έδρας την Αλ Χιλάλ παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα με χατ-τρικ του Ραχίμι (6’, 26’ πεν., 38’ πεν.). Και παρόλο που μείωσε η αντίπαλος της με τον Μάλκολμ στο 49’, σκόραρε τέταρτο γκολ με πέναλτι του Ρομέρο στο 56’, πριν μειώσει στο τελικο σκορ ο Αλ Νταουσάρι στο 78ο λεπτό.

Η Αλ Αϊν κατάφερε να κερδίσει με 4-2 εντός έδρας την Αλ Χιλάλ στον πρώτο ημιτελικό, αιφνιδιάζοντας την αντίπαλο της, αφού προηγήθηκε με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο!

Είναι προφανές πώς έχει ρίξει το βάρος της στον συγκεκριμένο θεσμό, αφού στο πρωτάθλημα της χώρας της είναι στην 3η θέση, στο -4 από την δεύτερη, αλλά με αγώνα λιγότερο. Άλλωστε αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερα παιχνίδια που δεν τα είχε καταφέρει και έχει χάσει και το πιο πρόσφατο που έπαιξε μακριά από την έδρα της.

Ο Αργεντίνος τεχνικός της, Ερνάν Κρέσπο, έχει ξεκαθαρίσει πώς τίποτα δεν έχει τελειώσει μετά το πρώτο παιχνίδι, έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και τόνισε πώς το έργο τους παραμένει δύσκολο.