* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Γιαγκελόνια μετρά 5 σερί νίκες επί της Ρουχ.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΡΟΥΧ ΧΟΡΖΟΦ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Βάρτα Πόζναν. Η Βάρτα προηγήθηκε δις με Ζουράφσκι (16’) και πέναλτι του Ζμιτ (45+11’), αλλά η Ρουχ ισοφάρισε ισάριθμες φορές με Σβεντρόφσκι (21’) και Φέλικς (86’).

Τον πρώτο εκτός έδρας βαθμό της σεζόν πήρε η Ρουχ τη Δευτέρα στο Πόζναν και ο τρόπος που τα κατάφερε της ενισχύει την αυτοπεποίθηση.

Με κάθετη επίθεση μετά από λάθος στη μεσαία γραμμή βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, αλλά ισοφάρισε γρήγορα με “ριμπάουντ” από κόρνερ. Σε αντίπαλο κόρνερ καταλογίστηκε το πέναλτι για το 2-1. Πήρε την πρωτοβουλία στο δεύτερο μέρος, πάτησε την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν είχε ευκαιρία πριν την κεφαλιά για το 2-2. Απείλησε με ανατροπή στην συνέχεια και στις καθυστερήσεις γλίτωσε το τρίτο γκολ

Ικανοποιημένος ο κόουτς Σκρόμπαζ για το βαθμό που πήρε η ομάδα του στο Πόζναν, δεν παρέλειψε όμως να ζητήσει μεταγραφική ενίσχυση.

Δίχως προβλήματα απουσιών ενόψει Γιαγκελόνια, εξέτισε τιμωρία ο Κασόλικ (στόπερ), έτοιμος να ξεκινήσει ο Σικόρα (μέσος).

ΡΟΥΧ ΧΟΡΖΟΦ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΓΙΑΓΚΕΛΟΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Βίτζεβ Λοτζ. Ο Τερπιλόφσκι (36’) άνοιξε το σκορ για τη Βίτζεβ, αλλά οι Πουλούλου (79’) με πέναλτι και Βντόβικ (86’) γύρισαν το ματς για τη Γιαγκελόνια.

Επιστροφή στη δράση μετά από δύο εβδομάδες για τη Γιαγκελόνια, αφού αναβλήθηκε λόγω ευρωπαϊκών προκριματικών το παιχνίδι με τη Λεχ Πόζναν. Προέρχεται από back to back νίκες στο Μπιάλιστοκ, παλικαρίσια η ανατροπή της 4ης Αυγούστου επί της Βίτζεβ.

Δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σύμφωνα στην ροή του ματς και γλίτωσε σε δύο πολύ επικίνδυνες καταστάσεις πριν την ανάπαυλα. Συνήλθε μετά από αυτήν, κέρδισε τη μεσαία γραμμή, εξάλειψε τους κινδύνους και με δύο στατικές φάσεις γύρισε το ματς.

Με πλήρη αποστολή ετοίμασε την ομάδα του ο κόουτς Σιμένιετς, ο οποίος τόνισε τον σκληρό αγωνιστικό χαρακτήρα της Ρουχ.