* 16η αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

LKS ΛΟΤΖ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (3-3) με την Πιαστ Γκλιβίτσε. Οι Κάτζιορ (10’), Μοζόρ (20’), Αμεγιάου (38’) έκαναν το 0-3 για την Πιαστ, αλλά στο 45+6’ αποβλήθηκε ο Κατράνης. Οι Ραμίρες με πέναλτι (45+7’), Τέγιαν (48’), Γιανζούκοβιτς (67’) ισοφάρισαν για τους γηπεδούχους.

Εντυπωσιακή η επιστροφή της στο τελευταίο παιχνίδι, απέναντι σε ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο, αλλά ο βαθμός της ισοπαλίας δεν αρκούσε για να ξεκολλήσει από τον πάτο της Ekstraklasa. Έφτασε τα 10 παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-8) και ο πόντος με την Πιαστ ήταν ο πρώτος με τον Στοκόβιετς στον πάγκο.

Άτυχη στο 0-1 της Πιαστ, καθώς το τελείωμα κόντραρε και ξεγέλασε τον κίπερ, σε στατική φάση δέχθηκε το δεύτερο γκολ και σε αντεπίθεση έγινε το 0-3. Η απαράδεκτη ενέργεια του Κατράνη να χτυπήσει εκτός φάσης γηπεδούχο και να αποβληθεί υποπίπτοντας σε πέναλτι άλλαξε όλο το μομέντουμ του αγώνα. Η LKS κυριάρχησε (73% κατοχή) στο δεύτερο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, αλλά μείωσε σε 2-3 σε transition μετά από μεγάλο λάθος στην κυκλοφορία της Πιαστ. Ισοφάρισε σε στατική φάση και σε νέο κόρνερ άγγιξε την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

“Είμαι χαρούμενος για αυτήν την περίοδο. Δουλέψαμε στην επίθεση μας και έχουμε κάνει και κάποια πράγματα αμυντικά αυτή την εβδομάδα. Έχουμε μπει στο στάδιο της σταθεροποίησης. Βλέπω πρόοδο και πιστεύω ότι θα το διαπιστώσουμε και στο επόμενο ματς.” δήλωσε ο κόουτς Στοκόβιετς ο οποίος απολύθηκε από την Ζαγκλέμπιε τον περσινό Νοέμβριο.

Δίχως νέα προβλήματα απουσιών μετά τη διακοπή, παραμένει εκτός ο Λετνιόφσκι (μέσος).

LKS ΛΟΤΖ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Δέχθηκε 2+ γκολ στα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βίτζεβ Λοτζ. Στο 60’ ο Βντόβιακ άνοιξε το σκορ για την Ζαγκλέμπιε και στο 90+8’ ο Ρόντιτς ισοφάρισε για τη Βίτζεβ.

Στο κατάλληλο timing ήρθε η διακοπή των εθνικών ομάδων για τη Ζαγκλέμπιε, αφού μετά από αυτήν του Οκτωβρίου πήρε μόλις έναν πόντο στα 4 ματς πρωταθλήματος και αποκλείστηκε στο Κύπελλο.

Οικτρή η εικόνα της στο 5-0 της 5ης Νοεμβρίου στην έδρα της πρωταθλήτριας Ρακόβ, βελτιώθηκε, όπως συνηθίζει στο Λούμπιν, μία εβδομάδα αργότερα.

Γλίτωσε με σύμμαχο το δοκάρι νωρίς στο ματς με τη Βίτζεβ, είχε τη δική της καθαρή ευκαιρία πριν την ανάπαυλα. Επέστρεψε καλύτερα από αυτήν, απείλησε πρώτη και προηγήθηκε στο “ριμπάουντ” από αυστηρό (VARίσιο) πέναλτι που κέρδισε σε transition. Ο φορ της ξόδεψε σημαντική ευκαιρία πριν ο Διούδης κάνει λάθος υπολογισμό σε γέμισμα για να ισοφαριστεί. Εκνευρισμένος από το μη καταλογισμό φάουλ στη φάση ο Έλληνας κίπερ, αποβλήθηκε μετά το τέλος του αγώνα για χτύπημα σε αντίπαλο.

Βαριά η “καμπάνα” για το Διούδη, τιμωρήθηκε από την Ομοσπονδία με 6 αγωνιστικές. Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα τραυματισμών.