* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη η Λέγκια στα 22 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (18-4-0)!

* Στον 1ο γύρο (12/08): Βίτζεβ – Λέγκια 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΛΕΓΚΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πιαστ. Με πέναλτι του Ζόσουε στο 76ο λεπτό κρίθηκε το παιχνίδι, στο 84’ αποβλήθηκε ο Σλιζ της Λέγκια.

Με δύσκολο, οριακό και πολύ σημαντικό διπλό στο Γκλίβιτσε την Κυριακή, η Λέγκια επέκτεινε το αήττητο σερί της (5-3-0) στην Ekstraklasa και διατηρήθηκε στο -7 από την κορυφή.

Η Λέγκια απείλησε (ελαφρώς) στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, αλλά η Πιαστ είχε δοκάρι σε στατική φάση. Με τεράστια ευκαιρία της Πιαστ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, η Λέγκια που είχε την επιθετική πρωτοβουλία στο ματς, απάντησε με γεμάτο δοκάρι σε σουτ εκτός περιοχής. Αποτέλεσμα ωραίας πλαγιοκόπησης το πέναλτι που έκρινε το αποτέλεσμα. Πίεσε με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο δεκάλεπτο η Πιαστ κι έχασε μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση.

“Το αυριανό παιχνίδι είναι κάτι περισσότερο από τρεις βαθμούς. Πρέπει να δείξουμε καρδιά και αφοσίωση στο γήπεδο. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην ομάδα. Παίξαμε πολύ σταθερά αυτή τη σεζόν. Ανυπομονούμε για την αυριανή συνάντηση. Αν παίξουμε στο σωστό επίπεδο, είμαι σίγουρος ότι θα κερδίσουμε.” δήλωσε στην συνέντευξη τύπου ο κόουτς Ρούνιαϊτς και επιβεβαίωσε την επιστροφή του Καρλίτος (φορ) πιθανότατα στην αρχική 11αδα.

Τιμωρημένος ο βασικότατος μέσος Σλιζ, ακυρώθηκε από την Ομοσπονδία η κάρτα του Πέκχαρτ (φορ) και θα δώσει κανονικά το παρών. Σοβαρό πλήγμα ο τραυματισμός του βασικού κίπερ Τόμπιαζ στην τελευταία φάση του αγώνα στο Γκλίβιτσε, αναμένεται να κάνει ντεμπούτο στην θέση του ο Χλάντουν. Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Ρόουζ (στόπερ) και Κράμερ (φορ).

ΛΕΓΚΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΒΙΤΖΕΒ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Σλασκ. Στο 90+3’ ο Χάνσεν πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Κομμάτι από αυτά που της χρωστούσε το ποδόσφαιρο από τις τρεις ισοπαλίες στο ξεκίνημα του 2ου γύρου πήρε πίσω την περασμένη Παρασκευή η Βίτζεβ. Με σχεδόν buzzer-beater γκολ επέστρεψε στις νίκες και μείωσε στον πόντο την απόσταση από την “ευρωπαϊκή” τριάδα.

Η Σλασκ απείλησε πολύ νωρίς κι έκλεισε το ημίχρονο με πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία, αλλά η Βίτζεβ είχε τον έλεγχο του ρυθμού (67% κατοχή) στο πρώτο μέρος. Έφτανε με ποικίλους τρόπους έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά εντός αυτής δεν είχε λύσεις. Περιορίστηκε η επιθετικότητά της στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά δικαιώθηκε για την πίεση των τελευταίων λεπτών, φορτώνοντας την περιοχή της Σλασκ. Ήρωας ο Νορβηγός φορ που ήταν πολύ κοντά στην αποχώρηση τις προηγούμενες εβδομάδες.

“Το ότι παίζουμε στην έδρα της Λέγκια και οι κερκίδες θα είναι γεμάτες δεν αλλάζει κάτι στη σκέψη μας. Θα πάμε στη Βαρσοβία γεμάτοι ελπίδα, αισιοδοξία και πίστη στις δικές μας ικανότητες. Δεν είναι τυχαίο ότι βρισκόμαστε στην 4η θέση.” δήλωσε ο κόουτς Νιετζβιέτζ.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Λίπσκι (χαφ) και Λιτβινένκο (κίπερ).