* 29η αγωνιστική

* Η Πούζτσα χρησιμοποιεί το γήπεδο της Κρακόβια για τους δικούς της εντός έδρας αγώνες.

* Στον 1ο γύρο (21/10): Πούζτσα – Κρακόβια 1-1

ΚΡΑΚΟΒΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Γιαγκελόνια. Με αυτογκόλ (9’) προηγήθηκε η Γιαγκελόνια, αλλά στο 16’ έμεινε με 10 παίκτες και οι Ρακόζι (22’), Χοσκόνεν (25’), Ατανάσοφ (49’) γύρισαν το ματς για την Κρακόβια.

Την πρώτη νίκη μετά από 2+ μήνες και 7 αποτυχημένες απόπειρες (0-5-2), την σπουδαιότερη της σεζόν της πέτυχε η “πάσι” στον απόηχο της αποχώρησης του κόουτς Ζιελίνσκι μετά από 2.5 χρόνια.

Κέρδισαν όμως και όλοι οι ανταγωνιστές στη μάχη της παραμονής, με αποτέλεσμα η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη και συνάμα την σημερινή της αντίπαλο να διατηρηθεί στο +3.

Επιβεβαιώθηκε η δυσκολία του ταξιδιού στο Μπιαλίστοκ με το γρήγορο 1-0 των γηπεδούχων, αλλά η αποβολή που κέρδισε ο φορ της σε αντεπίθεση άλλαξε άρδην τα δεδομένα. Δεν προσαρμόστηκαν στο αριθμητικό μειονέκτημα οι αντίπαλοι και η Κρακόβια βρήκε πολλούς χώρους για να γυρίσει το ματς. Χρειάστηκε απόκρουση πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και είχε σύμμαχο το δοκάρι στο ξεκίνημα του δευτέρου, πριν βρει το τρίτο γκολ που “σκότωσε” το ματς.

“Σίγουρα είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι μετά το τελευταίο ματς, αυτή η νίκη μας βοηθά ακόμη περισσότερο στο ψυχολογικό κομμάτι, αλλά πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και πειθαρχημένοι.” δήλωσε ο υπηρεσιακός κόουτς Κρόζεκ.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί Σκόβγκαρντ (στόπερ), Κακαμπάτζε (δεξί μπακ/χαφ), ενώ παραμένουν τραυματίες οι Γιούγκας (στόπερ), Γιαμπλόνσκι (στόπερ), Ράσμουσεν (μέσος), Σμιγκλέφσκι (φορ).

ΚΡΑΚΟΒΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Over 3.5 τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΥΖΤΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Λεχ Πόζναν. Οι Μάχρζακ (7’), Κράσιουν (23’) σκόραραν για την Πούζτσα και ο Ίσακ (87’) μείωσε για τη Λεχ.

Τεράστια νίκη πέτυχε η νεοφώτιστη το προηγούμενο Σάββατο, την πρώτη της μέσα στο 2024 (0-6-3) και διατήρησε ακέραιες ελπίδες επιβίωσης στην Ekstraklasa.

Ζωηρό το ξεκίνημά της απέναντι στην ποιοτικότερη Λεχ, χτύπησε σε μετάβαση για το γρήγορο προβάδισμα, απείλησε ξανά σε αντεπίθεση και διπλασίασε το προβάδισμά της με μία κομπίνα στατικής φάσης που σάστισε τους φιλοξενούμενους. Μετά το ημίωρο απείλησε για πρώτη φορά η Λεχ και στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε εδαφικά (70% κατοχή). Η Πούζτσα όμως έπαιξε εξαιρετική άμυνα και δεν κινδύνευσε πέραν από τη φάση της μείωσης.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει σήμερα ο αρχηγός Σεραφίν (μέσος), ενώ ο Μάχρζακ (εξτρέμ) τραυματίστηκε στο προηγούμενο και είναι αμφίβολος. Επέστρεψε σε αποστολή ο Σιεμάζκο (εξτρέμ), αλλά οι Χολέβιακ (εξτρέμ), Κίλντριτς (φορ) παραμένουν τραυματίες.