*4η αγωνιστική

*Δεν έχουν συναντηθεί ξανά στο παρελθόν.

ΕΓΚΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι ροντέο, έμεινε στο 3-3 απέναντι στην Κόνγκσβινγκερ εκτός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Προηγήθηκε στο 27′, ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1′), ενώ στην επανάληψη μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (53′, 67). Ωστόσο, η αντίπαλος μείωσε στο 75′ και έφτασε εν τέλει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις (90+2′).

Η σεζόν έχει εκκινήσει με αρκετά καλούς οιωνούς για την νεοφώτιστη Έγκερσουντ, η οποία παραμένει αήττητη μετά τα δύο πρώτα της παιχνίδια στο πρωτάθλημα (1-1-0). Αμφότερα είχαν τρομερό ρυθμό, τα γκολ μπήκαν με το «τσουβάλι» και σε αυτό το άναρχο πλαίσιο κατόρθωσε να πάρει μια νίκη και μια ισοπαλία. Ειδικά απέναντι στην Κόνγσβινγκερ έφτασε πολύ κοντά, αλλά λύγισε στο φινάλε από την πίεση που της άσκησε η γηπεδούχος.

Υπάρχει μεγάλος ενθουσιασμός για το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της φέτος, για αυτό και αναμένεται sold out. Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα και αναμένεται σε ακόμη ένα ματς πλήρης.

Έγκερσουντ Στατιστικά

*7/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΑΑΛΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την Λιν με 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική. Έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 33′ λόγω αποβολής και στην συνέχεια κατέρρευσε. Δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 39′, το δεύτερο στο 67′, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 76′.

Όλα στραβά κύλησαν στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την νεοφώτιστη Λιν, αφού αναγκάστηκε να αγωνιστεί για πάνω από ένα ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα, γεγονός που την έβγαλε εντελώς «από τα νερά της». Πρώτη ήττα στην σεζόν για την Άαλεσουντ, που καλείται να βγάλει άμεσα αντίδραση στην έδρα της Έγκερσουντ.

Τραυματίες παραμένουν οι Άμιτζμπολ, Ντιόπ, Σόλσκιερ και Ράμσλαντ. Εκτός οι αμυντικοί Φρόισα και Κιτολάνο, ενώ τιμωρημένος είναι ο εξτρέμ Κίλεν, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο παιχνίδι.