*3η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν σε αυτό το γήπεδο για το Κύπελλο UEFA τον Δεκέμβριο του 2007, με την Λεβερκούζεν να επικρατεί με σκορ 5-0!

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΖΥΡΙΧΗ

Έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά στον όμιλο, μετρώντας δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές. Με όπλο την άμυνα της, πρώτα κέρδισε στην Κύπρο την ΑΕΚ Λάρνακας με σκορ 1-0 και στη συνέχεια επικράτησε και εντός έδρας της Λουντογκόρετς με το ίδιο σκορ. Στο τελευταίο της παιχνίδι απέναντι στους Βούλγαρους, αφού χάθηκαν ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, βρήκε το γκολ της νίκης στο 84΄ με τον Πάλσον και μετά από ασίστ του Κολόλι.

Στο πρωτάθλημα προέρχεται από το εντυπωσιακό εντός έδρας 3-3 με αντίπαλο την Γιουνγκ Μπόις. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο 7΄ με τον Οντέι, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Κολόλι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε και το 2-0. Στο 55΄οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Οαρό, αλλά τρία λεπτά αργότερα η Ζυρίχη με νέο πέναλτι, που εκτέλεσε αυτή τη φορά εύστοχα ο Ροντρίγκες, έκανε το 3-1. Ωστόσο η Γιουνγκ Μπόις αντέδρασε και αφού μείωσε στο 64΄ με τον Ενγκαμαλέου και μετά από ασίστ του Οαρό, έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 69΄ με τον Οαρό και μετά από ασίστ του Ασαλέ. Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι έγινε σκληρό και τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Έτσι μετά από 11 αγωνιστικές βρίσκεται ισόβαθμη με τη Βασιλεία στην 3η θέση, στο -11 από την κορυφή αλλά και στο -1 από την 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, θα απουσιάσει ο μέσος Πάλσον.

Στατιστικό: Μετρά 6 παιχνίδια χωρίς ήττα, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 3-3 απέναντι στην Γιουνγκ Μπόις, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του ελβετικού πρωταθλήματος.

Το Ζυρίχη – Λεβερκούζεν παίζει στην Tipbet
Tipbet λογότυπο

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Πολύ καλό είναι και το ξεκίνημα της Λεβερκούζεν στον όμιλο. Σε αντίθεση με την Ζυρίχη που βασίζεται στην άμυνα της, η γερμανική ομάδα βασίζεται στην επίθεση. Αφού πρώτα κέρδισε εκτός έδρας την Λουντογκόρετς με σκορ 3-2, ακολούθησε η εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ Λάρνακας με σκορ 4-2. Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με τον Τριτσκόφσκι, αλλά λίγο πριν βγει το ημίχρονο ο Χάβερτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Ακολούθησαν δύο γκολ του Αλάριο στο 49΄ και στο 87΄ για το 3-1, η ΑΕΚ Λάρνακας μείωσε στο 91΄ με τον Ράσπας, αλλά ο Μπραντ ένα λεπτό αργότερα διαμόρφωσε και το τελικό 4-2.

Στο πρωτάθλημα προσπαθεί να αποκτήσει σταθερότητα στην απόδοση της και προέρχεται από δύο σερί ισοπαλίες. Η τελευταία, εντός έδρας με αντίπαλο το Αννόβερο και με σκορ 2-2. Η Λεβερκούζεν έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν κέρδισε πέναλτι στο ξεκίνημα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ουέντελ, αλλά ο Έσερ τον νίκησε. Το Ανόβερο τιμώρησε την αντίπαλο του και στο 25’΄άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουσλίγια. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 34΄, όταν ο Μπραντ βρήκε τον Λαρς Μπέντερ, εκείνος στόπαρε με το στήθος και εκτέλεσε για το 1-1. Το Ανόβερο πήρε ξανά προβάδισμα στο 54΄, με την άμυνα των γηπεδούχων να μην διώχνει σωστά μετά από εκτέλεση κόρνερ, την μπάλα να φτάνει στον ξεμαρκάριστο Φελίπε και εκείνος να σημαδεύει σωστά για το 1-2. Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Βραζιλιάνος αποβλήθηκε, αφήνοντας το Ανόβερο με δέκα παίκτες. Η Λεβερκούζεν πίεσε, με παίκτη παραπάνω και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε με τον Μπελαραμπί, στο τελικό 2-2. Έτσι μετά από 9 αγωνιστικές μετρά μόλις 8 βαθμούς κι έχει μείνει πίσω στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στο Αννόβερο, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.