*Στο 3-0-7 το ρεκόρ της Ζυρίχης κόντρα σε αγγλικές ομάδες, όλες οι νίκες ήρθαν εντός έδρας.

*Over 2.5 ήρθαν τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Ζυρίχης στο Γιουρόπα Λιγκ.

*Over 2.5 ήρθαν οι 6/7 πρόσφατες έξοδοι της Άρσεναλ στο Γιουρόπα Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΖΥΡΙΧΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Λουγκάνο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 5’, ισοφάρισε με τον Τόσιν, δέχθηκε το 1-2 στο 90’.

Απογοητεύει με τις εμφανίσεις της στο ξεκίνημα της σεζόν η περσινή πρωταθλήτρια Ελβετίας, το περασμένο Σάββατο υπέστη νέα ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 απ’ τη Λουγκάνο εντός έδρας. Ανοιχτό παιχνίδι με εκατέρωθεν φάσεις και γκολ, 1-1 το πρώτο ημίχρονο. Ήταν απελπιστικά άστοχη στην τελική προσπάθεια στο δεύτερο 45λεπτο και υπέστη το γκολ της ήττας στο φινάλε.

Δεύτερη διαδοχική ήττα στην ελβετική λίγκα για τη Ζυρίχη, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 4-2 απ’ τη Βασιλεία, αγνοεί τη χαρά της νίκης μετά το πέρασμα επτά αγωνιστικών (0-2-5) και έχει στο -13 απ’ την κορυφή. Αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν, έχει δεχθεί 16 γκολ, ενώ και επιθετικά δεν τα πάει καλύτερα, με μόλις τέσσερα τέρματα (έμεινε άσφαιρη στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές). Δεν πρέπει να αισθάνεται άνετα στην άκρη του πάγκου ο κόουτς Φόντα και τα τελευταία 24ωρα υπήρξαν δημοσιεύματα για αλλαγή προπονητή.

Ως περσινή πρωταθλήτρια ξεκίνησε την ευρωπαϊκή της περιπέτεια απ’ τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και στον 2ο προκριματικό γύρο γνώρισε τον αποκλεισμό απ’ την Κάραμπακ (3-2 εκτός, 2-2 εντός). Υποβιβάστηκε στο Γιουρόπα Λιγκ και με τέσσερις νίκες στον 3ο προκριματικό και στα πλέι οφ ξεπέρασε τα εμπόδια των Λίνφιλντ (0-2, 3-0) και Χαρτς (2-1, 0-1), πανηγυρίζοντας την πρόκριση της στους ομίλους. Τελευταία φορά συμμετείχε στην εν λόγω διοργάνωση τη σεζόν τη σεζόν 2018-2019, πέρασε τον όμιλο, αλλά αποκλείστηκε στους “32” απ’ τη Νάπολι με δύο ήττες (1-3, 2-0). Έπεσε σε δύσκολο όμιλο και ξεκινάει τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση με την Άρσεναλ.

ΖΥΡΙΧΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 7/10 πρόσφατα ματς.

ΑΡΣΕΝΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-1 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35’, ισοφάρισε με τον Σακά στο 60’, δέχθηκε το 2-1 στο 66’, με τους “κόκκινους διάβολους” να κάνουν το 3-1 στο 75’.

Προσγειώθηκε απότομα στη σκληρή πραγματικότητα και την περασμένη Κυριακή γνώρισε την ήττα με 3-1 απ’ τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Δεν έπιασε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, απείλησε ελάχιστα, κινδύνεψε το ίδιο, ακυρώθηκε σωστά γκολ της μέσω VAR και πήγε με την πλάτη στον τοίχο στην ανάπαυλα. Αντέδρασε στο δεύτερο 45λεπτο, έφερε το ματς στην ισορροπία, αλλά το 2-1 ήρθε άμεσα και στο υπόλοιπο του αγώνα δεν βρήκε νέα απάντηση, με την Γιουνάιτεντ να τελειώνει το ματς με τρίτο τέρμα.

Πρώτη ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ για την Άρσεναλ, είχαν προηγηθεί πέντε διαδοχικές νίκες, παραμένει σταθερά στην κορυφή και στο +1 απ’ τις Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ. Αποδίδει ωραίο ποδόσφαιρο, βγάζει ενέργεια στην επίθεση, έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια, στα πέντε εξ αυτών πέτυχε από δύο γκολ και πάνω. Η τετράδα μπροστά τα πηγαίνει περίφημα (Μαρτινέλι, Σάκα, Έντεγκορντ, Γκαμπριέλ Ζεσούς), θέλει στρώσιμο στα μετόπισθεν, αφού δέχεται σχετικά εύκολα γκολ.

Επιστρέφει στην Ευρώπη μετά από έναν χρόνο απουσίας, τη σεζόν 2020-2021 έπαιξε πάλι στο Γιουρόπα Λιγκ, έφτασε μέχρι τα ημιτελικά, εκεί αποκλείστηκε απ’ την μετέπειτα κάτοχο του τροπαίου Βιγιαρεάλ (2-1 εκτός, 0-0 εντός). Η ευρωπαϊκή διάκριση είναι πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού της και δεν μπορεί να μην συμβαίνει αυτό όταν λογίζεται εκ των φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου (πρώτο μπροστά από Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αρτέτα θα φρεσκάρει την ενδεκάδα και θα ξεκουράσει αρκετούς βασικούς. Την ερχόμενη Κυριακή υποδέχεται την Έβερτον (11/09) και αυτό το παιχνίδι είναι λογικό να το υπολογίζει περισσότερο. Παραμένουν τραυματίες οι χαφ Τόμας και Ελνένι, αμφίβολος ο χαφ Σμιθ Ρόου.