*Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

*Over 2.5 ήρθαν τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Ζυρίχης στο Γιουρόπα Λιγκ, τα πέντε εξ αυτών και Goal/Goal.

*Over 2.5 ήρθαν τα 10/13 πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της Αϊντχόφεν στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΖΥΡΙΧΗ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Γκρασχόπερς. Προηγήθηκε με τον Μαρτσεσάνο στο 14’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 49’.

Στο πρώτο παιχνίδι μετά την απόλυση του κόουτς Φόντα και με υπηρεσιακή λύση στον πάγκο έδειξε σημάδια βελτίωσης και το εκτός έδρας 1-1 στο ντέρμπι με την Γκρασχόπερς την αδικεί κατάφωρα. Ανώτερη από την αντίπαλο και στα δύο ημίχρονα, μπήκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε την ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου μέρος, στο υπόλοιπο του αγώνα είχε σημαντικές ευκαιρίες ν’ αποδράσει με το διπλό (ολοκλήρωσε το ματς με 20 τελικές, οι 5 στον στόχο).

Έβαλε τέλος στο σερί τριών στην ελβετική λίγκα η περσινή πρωταθλήτρια, πραγματοποιεί τραγική πορεία, πορεύεται χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (0-3-6) και φυσικά παραμένει στην τελευταία θέση. Πριν τη διακοπή, αποκλείστηκε στο Κύπελλο από την β’ κατηγορίας Λωζάνη στην παράταση. Γι’ αυτό το λόγο απομακρύνθηκε απ’ το τιμόνι της ομάδας ο κόουτς Φόντα, στη θέση του ήρθε και συνεχίζει μέχρι πρότινος ο προπονητής της β’ ομάδας, Τζενέσιο Κολατρέλα.

Σε ό,τι αφορά τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ, η Ζυρίχη έχει ξεκινήσει άσχημα στον όμιλο, δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, στην πρεμιέρα έχασε 2-1 εντός έδρας από την Άρσεναλ και την 2η θέση ηττήθηκε με το ίδιο σκορ απ’ τη Μπόντο Γκλιμτ στη Νορβηγία. Δεν έχει περιθώρια για απώλειες, είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με την Αϊντχόφεν, αν φυσικά θέλει να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Επιστρέφει ο εξτρέμ Οκιτά (ήταν τιμωρημένος στο πρωτάθλημα), παραμένει τραυματίας ο στόπερ Ομέραγκιτς.

ΖΥΡΙΧΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα επτά τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 6/7 πρόσφατα παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Καμπούρ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 54’, δέχθηκε το 2-0 στο 84’, με την Καμπούρ να διαμορφώνει το 3-0 στο 90’.

Έδειξε τεράστια αφέλεια σ’ ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι και επέστρεψε με τον χειρότερο τρόπο στην ενεργό δράση, γνωρίζοντας τη συντριβή με 3-0 απ’ την Καμπούρ στο Λεουβάρντεν. Η εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο δεν έδειχνε πως θα χάσει τόσο εύκολα το παιχνίδι, πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο, δεν βρήκε τρόπο να φέρει το ματς στα ίσα, στο φινάλε κατέρρευσε και έτσι ήρθε το 3-0.

Επιστροφή στις ήττες στην Έρεντιβιζιε για την ομάδα του Φαν Νίστελροϊ, πρώτη φορά έμεινε άσφαιρη, έπεσε στην 3η θέση, στο -1 απ’ τον Άγιαξ και στο -2 απ’ την πρωτοπόρο Αλκμάαρ.

Όσον αφορά το Γιουρόπα Λιγκ, η Αϊντχόφεν δεν αγωνίστηκε την 2η αγωνιστική των ομίλων, το παιχνίδι με την Άρσεναλ στο Λονδίνο αναβλήθηκε (θα γίνει 20 Οκτώβρη), αφού μετά τον θάνατο της Βασίλισσας Ελισάβετ δεν υπήρχαν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις για να διεξαχθεί με ασφάλεια το παιχνίδι. Στο μοναδικό παιχνίδι που έχει ως τώρα παραχώρησε 1-1 με τη Μπόντο Γκλιμτ στην Ολλανδία. Όπως είναι λογικό, η νίκη στο παιχνίδι με τη Ζυρίχη κρίνεται κάτω παραπάνω από απαραίτητη.

Παραμένουν τραυματίες ο αριστερός μπακ, Μάουρο Τζούνιορ, ο στόπερ Μποσκαλί, ο χαφ Φαν Χίνκελ και οι επιθετικοί Ντε Γιονγκ, Μαντουέκε.