*Προημιτελική φάση

*Αγώνας νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με No Goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Ζούλτε Βάρεχεμ – Σιντ-Τράιντεν 0-3 / Σιντ-Τράιντεν – Ζούλτε Βάρεχεμ 2-0

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Μέχελεν, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 5’ ο Ρόμενς σκόραρε με εκτέλεση φάουλ για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 33’ ο Σχόοφς είχε σουτ στο δοκάρι. Στο 73’ ο Γκανό σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 2-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+2’ είχε σουτ στο δοκάρι ο Σισοκό.

Η Ζούλτε Βάρεχεμ φαίνεται να έχει γυρίσει το διακόπτη και σημείωσε ακόμα μία σημαντική νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στη Μέχελεν (2-0) εντός έδρας. Είχε καλή απόδοση, συνολικά διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού, αν και οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες να ισοφαρίσουν και να διαφοροποιήσουν την εξέλιξη του αγώνα. Τρίτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο για το συγκρότημα του Μπαγέ Λεγέ, μετρά επίσης μια ισοπαλία και μία ήττα σε αυτό το διάστημα. Στις 27 Δεκεμβρίου για τον β’ γύρο της Jupiler League, έχασε στο “Στάγεν” από τη Σιντ-Τράιντεν με σκορ 2-0. Έκαναν ντεμπούτο τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, οι Φόρμερ (Κλαμπ Μπριζ) και Μπρουλς (Σιντ-Τράιντεν). Επιστρέφει ο Σέρμο, όμως είναι εκτός οι Φόσεν, Ντραμπάγεφ, Ντε Μπαίσερ και Μπραμ.

Ζούλτε Βάρεχεμ Στατιστικά

*5/8 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4 σερί παιχνίδια είχαν “2-3 τέρματα”

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΣΙΝΤ-ΤΡΑΪΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σταντάρ Λιέγης, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Το ματς ήταν σχετικά μοιρασμένο σε ευκαιρίες, καμία ομάδα δεν ξεχώρισε πραγματικά. Στο 62’ ο Χαγιάσι σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων έπειτα από ασίστ-στραβοκλωτσιά του Μπρουνό και στο 90+2’ ο Πέριτσα ισοφάρισε σε 1-1 έπειτα από πτώση αμυντικού πριν την τελική πάσα του Τσάνακ.

Η Σιντ-Τράιντεν έδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι ότι διαθέτει ένα συγκροτημένο σύνολο που δε μπορεί να υποτιμηθεί. Το αγωνιστικό της πλάνο την κάνει ανταγωνιστική, σε οποιαδήποτε έδρα κι αν παίξει, αν βρεθεί σε καλή μέρα. Προέρχεται από την εκτος έδρας ισοπαλία στη Λιέγη με αντίπαλο τη Σταντάρ (1-1) και συμπλήρωσε τρεις σερί αναμετρήσεις χωρίς ήττα σε πρωταθλημα και Κύπελλο. Στον προηγούμενο γύρο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και συνέτριψε την Κλαμπ Μπριζ εκτός έδρας, με σκορ 1-4. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο κεντρικός χαφ Κονατέ και ο επιτελικός μέσος Καγκάβα λόγω τραυματισμών.