*Δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ της Ασίας.

*Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, θα τηρηθεί ενός λεπτού σιγής για το αεροπορικό δυστύχημα που συνέβη στην Τεχεράνη.

*Δεύτερος όμιλος: Λοκομοτίβ Τασκένδης 3β. (1 αγ), Αλ Ντουχάιλ 3β. (1 αγ), Ζομπαχάν 0β. (1 αγ), Αλ Γουάχντα 0β. (1 αγ)

ΖΟΜΠΑΧΑΝ (Ιράν)

Με το αριστερό ξεκίνησε την πορεία της στους ομίλους του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, η Ζομπαχάν. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Αμίρ Γκαλενοέι φιλοξενήθηκε από την Αλ Ντουχάιλ, στην έδρα της οποίας γνώρισε την ήττα με 3-1. Οι Ιρανοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με το τέρμα του Κίρος στο 12ο λεπτό, όμως αυτό δεν στάθηκε αρκετό για να τους χαρίσει και τη νίκη, καθώς στα τελευταία 20 λεπτά, οι γηπεδούχοι σκόραραν τρεις φορές και πήραν τη νίκη.

Δεύτερη σερί ήττα της, μετά και το εκτός 4-2 από την Σάιπα, για το πρωτάθλημα του Ιράν. Σήμερα, ποντάρει στον παράγοντα έδρα, για να πάρει τους πρώτους βαθμούς της, ούσα αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια μπροστά στο κοινό της, με πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Μπορεί το πρωτάθλημα του Ιράν να είναι κανονικά σε εξέλιξη, η Ζομπαχάν ωστόσο δεν είχε υποχρεώσεις αυτή την εβδομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Αλ Ντουχάιλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (δες το στην Stoiximan)

Το Ζομπαχάν – Λοκομοτίβ Τασκένδης παίζει στον Stoiximan

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΤΑΣΚΕΝΔΗΣ (Ουζμπεκιστάν)

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση η Λοκομοτίβ Τασκένδης. Συγκεκριμένα, την περασμένη Δευτέρα, η ομάδα του Αντρέι Μικλιγιάεφ φιλοξένησε την Αλ Γουάχντα, κόντρα στην οποία πήρε μια ευρεία και δίκαιη νίκη με σκορ 5-0. Ο Νιβάλντο στο 25′ άνοιξε το σκορ, ενώ στην επανάληψη οι Αλιμπάεφ (53′, 87′) και Ρασίντοφ (59′), καθώς και ένα αυτογκόλ του Αλ Σαργιέ (55′) έγραψαν το τελικό αποτέλεσμα.

Παρέμεινε έτσι αήττητη για ένατο διαδοχικό παιχνίδι, έχοντας επικρατήσει στα πέντε πιο πρόσφατα. Παράλληλη, αγνοεί την εκτός έδρας ήττα στα έξι τελευταία παιχνίδια μετρώντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Δεν έχει εγχώριες υποχρεώσεις, καθώς το πρωτάθλημα του Ουζμπεκιστάν αρχίζει την 1η του Μάρτη. Από το σημερινό ματς θα απουσιάσει ο Βραζιλιάνος Νιβάλντο (ΕΠ 1/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-0 επί της Αλ Γουάχντα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.