Επαναληπτικοί αγώνες για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ Ασίας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του αποτελέσματος οι δυο ομάδες θα οδηγηθούν στην παράταση και αν χρειαστεί στη διαδικασία των πέναλτι.

ΖΟΜΠΑΧΑΝ

Από την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Αλ Αΐν προέρχεται η Ζομπαχάν, που δεν είχε υποχρεώσεις το Σαββατοκύριακο, μιας και το εγχώριο πρωτάθλημα έχει ολοκληρωθεί εδώ και δυο εβδομάδες. Το συγκρότημα του Γκολμοχαμάντι παρά το γεγονός ότι αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο και στάθηκε αρκετά τυχερό σε κάποιες περιπτώσεις, κατάφερε να φύγει με την ισοπαλία την περασμένη εβδομάδα, έχοντας πάρει και το προβάδισμα χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Στη σημερινή αναμέτρηση πρωταρχικός στόχος των γηπεδούχων είναι η άμυνα, με τον Γκολμοχαμάντ σε συνέντευξη τύπου να τονίζει: «Προτεραιότητά μας είναι η άμυνα. Αν δεν δεχτούμε γκολ, έχουμε εξασφαλισμένη την πρόκρισή μας». Τα κακά νέα έρχονται από το ιατρικό τιμ με την κατάσταση του πολύτιμου χαφ, Ραζαμπζαντέχ, να είναι αμφίβολη και η συμμετοχή του θα κριθεί την τελευταία στιγμή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στην Αλ Αϊν.

Στατιστικό: 2-3 γκολ σημειώθηκαν στα τρία από τα τέσσερα τελευταία ανεξαρτήτως έδρας.

ΑΛ ΑΪΝ

Από την εντός έδρας επικράτηση με 3-2 στην παράταση κόντρα στη Γιάνι Μπας προέρχεται η Αλ Αΐν, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τον τελικό του Presidents Cup που θα πραγματοποιηθεί στις 29 του μήνα. Το σύνολο του Ζλάτκο Ντάλιτς στη σημερινή αναμέτρηση είναι αναγκασμένο να βγει στον αγωνιστικό χώρο και να κυνηγήσει το γκολ, ωστόσο εκτός από τη σκληροτράχηλη Ζομπαχάν, καλείται να ξεπεράσει και την κούραση από τα 120’ αγώνα που έδωσε το Σάββατο. Όλη η χρονιά κρίνεται μέσα σε τρία παιχνίδια για τους Άραβες, που καλούνται να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να πάρουν μια μεγάλη πρόκριση αλλά και το εγχώριο Κύπελλο. Τα καλά νέα είναι πως άπαντες είναι στη διάθεση του Ντάλιτς, ο οποίος θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση με 3-2 επί της Γιάνι Μπας.

Στατιστικό: G/G σημειώθηκε στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας.