*Επαναληπτικός αγώνας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ μετά και την διεξαγωγή του δεύτερου αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστούν και πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι: Ρίγα – Ζιλ Βιθέντε 1-1

*Οποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Νταντί Γιουνάιτεντ – Αλκμάαρ.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΖΙΛ ΒΙΘΕΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ (Πορτογαλία, Νο 254)

Προηγούμενο ματς: Η Ζιλ Βιθέντε κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Πάσος Φερέιρα, με τέρμα του Αλιμπουργκάρα στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Ζιλ Βιθέντε ξεκίνησε με το δεξί και το φετινό πρωτάθλημα Πορτογαλίας, κερδίζοντας στην πρεμιέρα με 1-0 εντός έδρας την Πάσος Φερέιρα, έστω και αν ζορίστηκε αρκετά. Και θέλει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, παίρνοντας την πρόκριση απέναντι στην Ρίγα, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα, το οποίο πήρε παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ. Όλα αυτά στην πρώτη της ευρωπαϊκή συμμετοχή.

Ο προπονητής της, Ιβο Βιεϊρά, είπε πώς μετά τη διεξαγωγή του πρώτου αγώνα, γνωρίζει πολύ καλύτερα τον σημερινό τους αντίπαλο, αλλά ζήτησε και τη βοήθεια των οπαδών της ομάδας, χαρακτηρίζοντας την καθοριστική. Και όπως τόνισε δεν πρέπει να πιέσουν τους παίκτες του, πρέπει να έχουν υπομονή και να παρουσιαστούν σίγουροι και με αυτοπεποίθηση.

Ζιλ Βιθέντε Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 2,5

*Εχει 3/5 αγώνες με 2-3 γκολ σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια

ΡΙΓΑ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λετονία, Νο145)

Προηγούμενο ματς: Η Ρίγα κέρδισε την Μέλτα, αν και χρειάστηκε να προηγηθεί τρεις φορές! Ανοιξε το σκορ με τον Ογκούνζι στο 7’, αλλά ισοφαρίστηκε στο 45’ από τον Κορέα, πριν πάρει εκ νέου προβάδισμα με πέναλτι του Κέντις στο 76’, αλλά δέχθηκε και πάλι την ισοφάριση από τον Ζαμπγκάλια στο 80’. Όμως τελικά πήρε τη νίκη με τέρμα του Τόρες στο 82ο λεπτό.

Η Ρίγα κέρδισε και την Μέλτα με 3-2 εντός έδρας, για το πρωτάθλημα της χώρας της, το οποίο διεξάγεται αυτή την εποχή, εκεί που βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου τερμάτισε και πέρυσι. Είναι στο -10 από την κορυφή και στο -2 από την δεύτερη θέση αλλά με έναν αγώνα λιγότερο, ενώ είναι στο +3 από την ομάδα πίσω της, με ίδιο αριθμό αγώνων.

Είναι αήττητη εδώ και εφτά αγώνες, με έξι νίκες, ενώ στους 17 τελευταίους αγώνες της έχει 13 νίκες, έχοντας χάσει δύο φορές, σε πρωτάθλημα και κύπελλο, από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος της χώρας της, την Βαλμιέρα.

Γι’ αυτήν είναι η πέμπτη συνεχόμενη ευρωπαϊκή συμμετοχή, έχοντας φτάσει επίσης μέχρι τρίτους προκριματικούς γύρους, σε τρεις από τις τέσσερις προηγούμενες σεζόν.