6η αγωνιστική

*Περιορισμένος αριθμός θεατών

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία σε 3 αναμετρήσεις στην ιστορία τους, ανεξαρτήτως έδρας

*Α’ Γύρος: Ντόρτμουντ – Ζενίτ 2-0

*Η Ζενίτ είναι δεδομένα στην τελευταία θέση και εκτός συνέχειας. Η Ντόρτμουντ έχει προκριθεί και εξασφαλίζει την πρωτιά με νίκη. Επίσης βολεύεται με ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από εκείνο της Λάτσιο κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΖΕΝΙΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ζενίτ δε διάγει την καλύτερη περίοδο αγωνιστικά καθώς έδειξε επηρεασμένη από τα συνεχή παιχνίδια και κατάφερε μόλις στο τελευταίο για το πρωτάθλημα να σημειώσει νίκη. Η ομάδα του Σέμακ ξέσπασε πάνω στην Ούραλ (5-1) την οποία συνέτριψε εντός έδρας σημειώνοντας τέσσερα τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Νίκησε έπειτα από τέσσερις αγώνες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι στην κορυφή του ρωσικού πρωταθλήματος, όμως είναι ισόβαθμη με τη Σπαρτάκ Μόσχας, ενώ από κοντά είναι και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η ήττα από την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο την προηγούμενη εβδομάδα, οριστικοποίησε τον αποκλεισμό της από την Ευρώπη.

Μένει σίγουρα στην τελευταία θέση του ομίλου με απολογισμό σε πέντε αγώνες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Παρότι έχασε ορισμένες ευκαιρίες, συνολικά, δεν πρόβαλε αντίσταση στους Βέλγους και το 3-0 ήρθε σχετικά άνετα. “Η Ντόρτμουντ έχει αρκετούς παίκτες και μπορεί να κάνει ροτέισον δίχως να στερείται ποιότητας”, είπε μεταξύ άλλων ο τεχνικός των Ρώσων, Σεργκέι Σέμακ. Στο αγωνιστικό σκέλος, δεν αντιμετωπίζει σημαντικά προβλήματα απουσιών, μονάχα ο Ερόκιν δίνεται αμφίβολος. Πιθανότατα δε θα ρισκάρει τη συμμετοχή του ο Σέμακ αν δεν είναι απόλυτα έτοιμος.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 5-1 της Ούραλ εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Ο Αζμούν στο 17’ και το 22’ πέτυχε δύο τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 30’ ο Ντζιούμπα με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0. Στο 44’ ο Ντόουγκλας Σάντος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 76’ ο Αζμούν με πέναλτι έκανε το 5-0 και στο 82’ ο Σαμπόλιν πέτυχε το γκολ της τιμής των φιλοξενούμενων.

ΖΕΝΙΤ Στατιστικά

*4/6 ματς με γκολ εκατέρωθεν (δες το στη betshop)

*4/6 παιχνίδια τελευταία με over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 τελευταία εντός έδρας

Παίξε νόμιμα στην Betshop (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)
21+ ΚΕΘΕΑ: 1114 Εποπτεία εμπ. επικ/νίας: ΕΕΕΠ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ντόρτμουντ προβλημάτισε στα τελευταία παιχνίδια της, κυρίως στη Μπουντεσλίγκα, καθώς δεν έχει σημειώσει νίκη στα πρόσφατα δύο. Αν προστεθεί και το μη νικηφόρο αποτέλεσμα στο Τσάμπιονς Λιγκ, ο Λουσιέν Φαβρ βλέπει την ομάδα του χωρίς νίκη για τρία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Ήθελε να βγάλει αντίδραση εναντίον της Άιντραχτ (1-1) στη Φρανκφούρτη, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μην ηττηθεί. Μόλις ένας πόντος στα πρόσφατα δύο στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να μείνει στην τέταρτη θέση, στο -4 από την κορυφή. Στο προηγούμενο παιχνίδι του ομίλου με αντίπαλο τη Λάτσιο, παρότι προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δε μπόρεσε να κρατήσει στο μηδέν τον αντίπαλο και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

Είναι στην πρώτη θέση του ομίλου και έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. “Είναι σημαντικό ότι καταφέραμε να προκριθούμε. Φυσικά, θέλουμε να εξασφαλίσουμε και την πρωτιά στον όμιλο”, είπε ο Ελβετός τεχνικών των Βεστφαλών, Φαβρ. Έχει αρκετά προβλήματα απουσιών, αφού δεν είναι διαθέσιμος ο επιθετικός Χόλαντ λόγω τραυματισμού. Για τον ίδιο λόγο έμειναν εκτός αποστολής οι αμυντικοί Ακάντζι, Γκερέιρο, Μενιέ, Σμέλτσερ, καθώς και οι μέσο Ντιλέινι, Νταχούντ, Ρεϊνιέρ και Μόρεϊ που όμως δεν επηρεάζει. Με τον Εμρέ Τσαν στην τριάδα της άμυνας και τον Αζάρ στην κορυφή της επίθεσης σχεδιάζει να παρατάξει την ομάδα ο Φαβρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Καμάντα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το 1-0 να είναι και το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 56’ ο Ρέινα ισοφάρισε για τη Ντόρτμουντ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.