* 19η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (28/04): Σουντούβα – Ζαλγκίρις 1-1

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-4) επί της Τζιούγκας. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Αντάλ (11’), Φοφανά (45+2’), Γκολουμπίτσκας (70’), ενώ με αυτογκόλ (12’) έγινε το 0-2.

Ασταμάτητη το τελευταίο τρίμηνο η Ζαλγκίρις, στην εμβόλιμη αγωνιστική της Τετάρτης έκανε πειστικό πέρασμα από την έδρα της Τζιούγκας για να φτάσει τις 5 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και συνάμα να συμπληρώσει 14 ματς δίχως ήττα (11-3-0)!

Αφεντικό του αγώνα από πολύ νωρίς η πρωτοπόρος, πέτυχε το πρώτο γκολ σε γεμάτη περιοχή, σε δεύτερο χρόνο από στατική φάση. Μία λάθος κεφαλιά του αντίπαλου στόπερ σε κάθετη λόμπα έφερε το 0-2.

Έχασε καθαρή ευκαιρία πριν χτυπήσει κάθετα για το 0-3 στο φινάλε του ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν μέχρι την ανάπαυλα. Είχε και δοκάρι πριν πετύχει 4ο γκολ, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια της γηπεδούχου άμυνας, στο φινάλε είχε δοκάρι και η Τζιούγκας.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ φορές στα 6/7 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΣΟΥΝΤΟΥΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Κάουνο Ζαλγκίρις. Με Ζότκο (2’) και πέναλτι του Μπουρτζιλάουσκας (48’) προηγήθηκε δις η Σουντούβα, αλλά η Κάουνο ισοφάρισε με Ανάνε (32’) και Βοσίλιους (55’).

Βελτιωμένη η εικόνα της Σουντούβα μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, αλλά στις λεπτομέρειες δεν πήρε τα αποτελέσματα που άξιζε βάσει των δύο πρόσφατων εμφανίσεών της.

Ήταν ανώτερη την Τετάρτη, αλλά της έλειψε η αποτελεσματικότητα. Πήρε γρήγορο προβάδισμα με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ, αλλά ισοφαρίστηκε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από τα 20+ μέτρα, δίχως να έχει απειληθεί νωρίτερα.

Μπήκε δυνατά η Σουντούβα και στο δεύτερο μέρος, στην πρώτη επίθεση κέρδισε το πέναλτι για το 2-1, αλλά με νέα ποιοτική εκτέλεση εκτός περιοχής έγινε το 2-2.

Μοναδική ομάδα που απείλησε με τρίτο γκολ στην συνέχεια ήταν η Σουντούβα, ξόδεψε τέσσερις καλές ευκαιρίες, δύο εξ αυτών σε στατικά.