*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Goal/Goal οι τέσσερις από τις πέντε πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

Ζαλγκίρις – Ριτεριάι στον Stoiximan

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Είδε για ακόμη μία χρονιά την πλάτη της Σούντουβα την περασμένη αγωνιστική περίοδο η Ζαλγκίρις. Τερμάτισε στην 2η θέση με ρεκόρ 21-2-5, απείχε 11 πόντους μακριά από την κορυφη, μένει ευχαριστημένη με το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν, καθώς τέλη Φεβρουαρίου κατέκτησε το Σούπερ Καπ κερδίζοντας 1-0 τη Σούντουβα.

Αναμένεται να δώσει και φέτος μάχη για τον τίτλο, έχει στόχο να ρίξει από τον θρόνο τη Σούντουβα, αλλά αυτό μόνο εύκολο δεν είναι (προβάλει δεύτερο φαβορί). Μπήκε με το “δεξί” στο πρωτάθλημα, στην πρεμιέρα επικράτησε εύκολα με 4-0 της Παναβέζις εντός έδρας. Κέρδιζε 2-0 στο ημίχρονο, πέτυχε ακόμη δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-0 κόντρα στην Παναβέζις. Προηγήθηκε με τον Ένινγκ στο 9’ (1-0), διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ν’ Γκονγκ στο 25’ (2-0), έκανε το 3-0 με τον Κούκλις στο 49’ (3-0), αυξάνοντας τον δείκτη του σκορ με τον Άνταλ σο 65’ (4-0).

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ Στατιστικά

*N/G τα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια της (δες το στον Stoiximan).

*Κράτησε ανέπαφη την εστία της στα 5/6 πρόσφατα παιχνίδια της.

ΡΙΤΕΡΙΑΪ ΑΝΑΛΥΣΗ

Πετυχημένη η περσινή χρονιά για τη Ριτεριάι, καθώς κατάφερε να εξασφαλίσει την έξοδο της στην Ευρώπη. Είχε ρεκόρ 16-7-10, κατέλαβε την 3η θέση, απέχοντας ωστόχο 19 πόντους από την 2η Ζαλγκίρις, ενώ τερμάτισε μόλις στο +2 απο την Κάουνο Ζαλγκίρις.

Τη φετινή σεζόν έχει στόχο να τερματίσει πάλι στην 3η θέση και αναμένεται να δώσει μάχη με την Κάουνο Ζαλγκίρις. Δεν ξεκίνησε πάντως καθόλου καλά τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε στην πρεμιέρα με 3-0 από την Κάουνο Ζαλγκίρις εντός έδρας. Έχανε 1-0 στο ημίχρονο, δεν βρήκε τρόπους να απειλήσει, με την αντίπαλο να σκοράρει ακόμη δύο τερμάτα στο δεύτερο μέρος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από την Κάουνο Ζαλγκίρις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 25’ (0-1), δέχθηκε δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 48’ (0-2) και το 3-0 έγινε στο 90ο λεπτό της συνάντησης.