* 17η Αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, τα 5 εξ αυτών συνδυάστηκαν με Goal/Goal

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-0) από την Σταλ Μίελετς. Ο Χάμουλιτς έχασε πέναλτι για την Σταλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά ο Βλάζλο αξιοποίησε το δεύτερο πέναλτι στο 56’. Ο Χάμουλιτς βρήκε δίχτυα τελικά στο 75’ και ο Ζύρα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 85’.

Η κάκιστη εικόνα της Ζαγκλέμπιε τον τελευταίο μήνα και οι πέντε σερί ήττες δίχως γκολ στο ενεργητικό της είχαν ως αποτέλεσμα την απόλυση του κόουτς Στοκόβιετς. Ήταν υπό πίεση εδώ και εβδομάδες, σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι η βαριά ήττα στο Μίελετς την προηγούμενη Παρασκευή, όπου η Ζαγκλέμπιε ήταν και πάλι ανισόρροπη, με μεγάλα αμυντικά θέματα στο transition.

Με υπηρεσιακό κόουτς θα πάει στο κλείσιμο του 1ου γύρου και θα αναζητηθεί διάδοχη λύση στην διακοπή. Ο Καρμελίτα που έχει επιτελέσει στέλεχος των προπονητικών επιτελείων του συλλόγου από το 2013 θα κάτσει σήμερα στον πάγκο.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Κοπάζ (στόπερ), παραμένουν εκτός οι μέσοι Πολετάνοβιτς, Μακόφσκι και Ζουμπρόφσκι.

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΡΑΚΟΒ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Πογκόν για το Κύπελλο. Το γκολ του Λόπεθ στο 68ο λεπτό έκρινε το παιχνίδι.

Με σπασμένα τα φρένα η Ρακόβ, την Τετάρτη έκανε 8η σερί νίκη, 10η στα 11 τελευταία παιχνίδια της και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου, όπου ως δυνατός ανταγωνιστής έχει απομείνει μόνο η Λέγκια!

Με μία ακόμη πολύ σοβαρή εμφάνιση στο αμυντικό κομμάτι κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν μία πολύ επιθετική Πογκόν, ειδικά στο Ζέτσιν, αυτό ήταν το 9ο clean sheet στα 11 τελευταία παιχνίδια της! Ένα πολύ έξυπνο χτύπημα του ηγέτη Λόπεθ σε μακρινό φάουλ έκρινε την πρόκριση.

Όσον αφορά την Ekstraklasa έχει ήδη κατακτήσει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Τρομακτική η εμφάνισή της στο τελευταίο εντός με την Βίσλα Πλοκ, την οποία ποδοπάτησε με 7-1! Μπήκε στο ματς με τρομερή αυτοπεποίθηση και έβαλε τους αντιπάλους μέσα στα δίχτυα από το πρώτο λεπτό. Στο 10λεπτο είχε ήδη δύο γκολ και δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες! Απόλυτος πρωταγωνιστής ο φορ Γκουτκόβσκις με “καρέ” τερμάτων, ο οποίος υπέγραψε και επέκταση συμβολαίου μέσα στην εβδομάδα.

“Δεν είμαστε απρόσιτοι” δήλωσε ο κόουτς Παπζούν μετά τη νέα νίκη, στην συνεχιζόμενη προσπάθεια να διατηρήσει ταπεινό το γκρουπ.

Στα σταθερά ονόματα απουσιών προστέθηκε ο στόπερ Πέτρασεκ που τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος.