*Goal/Goal και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Στην κανονική διάρκεια: Σίλκεμποργκ – Χόρσενς 2-1, Χόρσενς – Σίλκεμποργκ 3-2

*Στον πρώτο γύρο των πλέι άουτ: Σίλκεμποργκ – Χόρσενς 1-2

ΧΟΡΣΕΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Μίντιλαντ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 20′ και παρότι ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σάντος, στην πορεία δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα (αυτ. 50′, 72′).

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια η Χόρσενς, μετρώντας μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γενς Άσκου φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Προσπάθησε να δείξει ανταγωνιστική και είχε άμεση απάντηση στο τέρμα που δέχθηκε, ισοφαρίζοντας προσωρινά. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων, δεχόμενη ακόμη δυο τέρματα.

Μετά και από τη νέα απώλεια, μοιράζεται την τέταρτη θέση των πλέι άουτ με την Άαλμποργκ, κόντρα στην οποία υστερεί ωστόσο, οπότε και είναι εντός της επικίνδυνης ζώνης. Δεν πανηγύρισε νίκη σε κάποιο από τα έξι τελευταία εντός της (0-2-4). Εξέτισε την τιμωρία του ο Τζέιμς Γκόμεζ, ενώ κανονικά θα δώσει το παρόν και ο Γιάκομπ Μπους, που ξεπέρασε το πρόβλημα που αντιμετώπιζε. Στην αποστολή ο Μάρκους Χάνεσμπο, παρότι αποχώρησε με πρόβλημα από το τελευταίο.

Χόρσενς Στατιστικά

*Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Λίνγκμπι, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Σόνε στο 61ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σίλκεμποργκ, μετά από οκτώ παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε τη Λίνγκμπι, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπήκε πιο δυναμικά και παρότι προηγήθηκε από νωρίς, είδε το τέρμα της να ακυρώνεται από το VAR. Είχε υπομονή ωστόσο και την πρωτοβουλία, δικαιώθηκε με γκολ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλο της.

Βαθμολογική ανάσα η νίκη της αυτή, καθώς κάπως έτσι αύξησε στους επτά τη διαφορά της από τη ζώνη του υποβιβασμού, τρεις στροφές πριν το φινάλε της σεζόν. Αγνοεί το διπλό στις πέντε τελευταίες εξόδους της (0-2-3), χωρίς να σκοράρει στις δυο πιο πρόσφατες εξ αυτών. Εκτός μάχης είναι οι τραυματίες Γιόελ Φέλιξ, Μαντς Κάαλουντ και Γκούσταβ Νταλ, επιστρέφει ο Άντερς Κλίνγκε έχοντας εκτίσει την τιμωρία του.