*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη γηπεδούχου στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Μάριεχαμν – Χόνκα 1-1

ΧΟΝΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 0-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Βάασα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 10’ ο Ράλε σκόραρε για το 0-1 και παράλληλα διαμόρφωσε από το πρώτο μέρος, το τελικό αποτέλεσμα.

Η Χόνκα διανύει περίοδο φόρμας και έχει σημειώσει διαδοχικές επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βάασα (0-1) στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής, σκόραρε νωρίς και στη συνέχεια με αμυντικογενή τακτική και συμπαγή λειτουργία, κράτησε το “τρίποντο”. Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Βάσαρα, δεύτερη με μηδέν παθητικό. Η Χόνκα δεν έχει υποστεί ήττα για τέσσερις αναμετρήσεις στη Βεϊκάουσλιιγκα και έχει την ευκαιρία να διευρύνει το νικηφόρο σερί της. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα απουσιών, αναμένεται να παραταχθεί πλήρης.

Χόνκα Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις είχαν “2-3 γκολ”

*3/4 παιχνίδια έληξαν με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 3/5 ως γηπεδούχος

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε της Ελσίνκι με σκορ 2-1 εντός έδρας, για το πρωτάθλημα. Στο 14’ ο Χόστικα σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων, όμως στο 32’ ο Οβοέρι ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 77’ ο Ντε ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους και έδωσε τη νίκη.

Η Μάριεχαμν προέρχεται από σπουδαία επιτυχία στο πρωτάθλημα, έκανε την έκπληξη και επιβλήθηκε εντός έδρας της Ελσίνκι (2-1) και μάλιστα πραγματοποιώντας ανατροπή στο σκορ. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, σε συνολικά έντεκα αναμετρήσεις. Στο Κύπελλο δε συνεχίζει, ωστόσο, έχει σίγουρα αναθαρρήσει με δύο νίκες και μία ισοπαλία σε διάστημα πέντε αγώνων. Δεν έπαιξε στο προηγούμενο ο κίπερ Χένρικσον που ήταν βασικός στα προηγούμενα δέκα. Δεδομένα εκτός οι Λάχτι, Σούμουσαλο και οι τιμωρημένοι Νίσινεν, Κουρμπονέ.