*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Χόνκα – Κότκα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΧΟΝΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Ούλου, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τα τέρματα των Αλεγκρία (31′) και Κλέσιο (47′, 64′).

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Χόνκα, μετά από τις δυο σερί ήττες που υπέστη κόντρα σε Χάκα (0-2 εντός) και Κουόπιο (0-1 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βέσα Βασάρα φιλοξενήθηκε από την Ούλου, από την έδρα της οποίας πέρασε με 1-3. Δεν ικανοποίησε με την εμφάνιση της, όμως παρότι βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ και από νωρίς, στην πορεία εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν, για να φτάσει στην ανατροπή. Έφτασε έτσι τους δώδεκα βαθμούς στα εννέα πρώτα παιχνίδια της στη σεζόν, έχοντας ηττηθεί παράλληλα και στα δυο πιο πρόσφατα εντός της. Ακολουθεί δύσκολο ματς την Τετάρτη (31/05), όταν και θα παίξει στην έδρα της Ελσίνκι για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου.

Χόνκα Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΤΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Σεϊναγιόεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 44ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 62′.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι στο πρωτάθλημα η Κότκα, μετρώντας δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιούσι Λεπαλάχτι υποδέχθηκε τη Σεϊναγιόεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-2. Δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων, παρότι είχε κάποιες καλές στιγμές, όμως στην πιο αξιόλογη είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες με Ελσίνκι (3-3 εντός) και Λάχτι (0-0 εκτός), οπότε και είναι στους έξι βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια, ενώ απέσπασε έναν από αυτούς στις τρεις εξόδους της (0-1-2). Την ερχόμενη Τετάρτη (31/05), θα υποδεχθεί τη Γκνίσταν, για τον πέμπτο γύρο του κυπέλλου.