*17η αγωνιστική

*Με πληρότητα έως και 50% στις εξέδρες και μέχρι 15.000 θεατές θα διεξάγονται, από εδώ και πέρα, οι αναμετρήσεις της 2. Μπουντεσλίγκα.

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη βρίσκεται η Χόλσταϊν Κίελ, επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα την προηγούμενη βδομάδα γνωρίζοντας την ήττα στη Νυρεμβέργη (2-1). Με το καλημέρα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα σε ένα πρώτο ημίχρονο που κυριάρχησαν.

Έριξαν στροφές στο δεύτερο δίνοντας την κατοχή μπάλας στους φιλοξενούμενους, κράτησαν το υπέρ τους αποτέλεσμα χάρη και στις επεμβάσεις του τερματοφύλακα Ματένια. “Γνωρίζουμε καλά την σημασία της αναμέτρησης με τη Σαντχάουζεν, μοναδικός στόχος μας αποτελεί η νίκη”, είπε ο προπονητής Ραπ. Σε δέκα αναμετρήσεις με αντίπαλο τη Σαντχάουζεν, οι “πελαργοί” έχουν απολογισμό 3-5-2.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από τη Νυρεμβέργη. Οι Τσέφλερ (6′) και Σουράνοφ (63′) έκαναν το 2-0, στο 88′ ο Κορμπ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*2-3 γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*GG στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της.

ΣΑΝΤΧΑΟΥΖΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τέσσερις βαθμούς πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της βρίσκεται η Σαντχάουζεν. Την προηγούμενη βδομάδα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί τριών ηττών, περιορίζοντας την δράση της Πάντερμπορν (1-1 εντός). Συνολικά πιο επιθετικοί παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι δημιουργώντας διπλάσιες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους, αστοχώντας μάλιστα και σε πέναλτι του Τεστρόετ στο 17′.

“Η Χόλσταϊν Κίελ αποτελεί ομάδα που της αρέσει να έχει την κατοχή μπάλας. Ταξιδεύουμε στην έδρα της με στόχο τους τρεις βαθμούς”, είπε ο προπονητής Σβαρτς. Η Σαντχάουζεν δεν έχει κερδίσει ποτέ στην έδρα των “πελαργών”, σημειώνοντας τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Πάντερμπορν. Ο Μέλεμ έκανε το 1-0 στο 5′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Αϊντίνι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 17′ ο Τεστρόετ αστόχησε σε πέναλτι για την Σαντχάουζεν.