* 19η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Ουνιόν Βερολίνου – Χόλσταϊν Κίελ 4-3

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Χόλσταϊν Κίελ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ουνιόν Βερολίνου για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε GG στα έξι από τα οχτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ουνιόν Βερολίνου για το πρωτάθλημα.

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Να συνεχίσει τις υψηλές πτήσεις στο πρωτάθλημα θέλει η Χόλσταϊν Κίελ, η οποία αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε. Πιο συγκεκριμένα, αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Νυρεμβέργη (2-2 εκτός έδρας), Ίνγκολσταντ (0-0 εντός έδρας), Φορτούνα Ντίσελντορφ (2-2 εντός έδρας) και Μπραουνσβάιγκ (0-0 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Ανφάνγκ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σαντχάουζεν, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1 πριν τη χειμερινή διακοπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πακαράντα στο 58’, προτού ο Χόλερ διπλασιάσει τα τέρματά τους από την άσπρη βούλα του πέναλτι τρία λεπτά αργότερα.

Στο 71’ ο Σουκούτα Πάσου ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Πέιτζ, μετά την ασίστ του Ντουσκ. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω των αποβολών των Κίστερ (85’ για Σαντχάουζεν) και Σμιντ (90+2’ για Χόλσταϊν Κίελ). Μόλις μία ήττα γνώρισαν οι «πελαργοί» στις εννέα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση (πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες). Στις επτά σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε GG.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-1 από τη Σεούλ γνώρισε η Χόλσταϊν Κίελ σε φιλική αναμέτρηση.

Στατιστικό: Η Χόλσταϊν Κίελ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Χόλσταϊν Κίελ – Ουνιόν Βερολίνου παίζει στην Betshop

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει εδώ και πέντε αγωνιστικές στο πρωτάθλημα η Ουνιόν Βερολίνου, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Πριν τη χειμερινή διακοπή το συγκρότημα του Χόφσναϊντερ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ίνγκολσταντ, από την οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Σκρζίμπσκι από την άσπρη βούλα του πέναλτι στο 59’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 73’ με τον Λέιπερτζ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ίνγκολσταντ πραγματοποίησε την ολική ανατροπή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λεζκάνο, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι πρωτευουσιάνοι για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν μόλις δύο νίκες (δύο ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Στις έξι σημειώθηκε GG, ενώ στις πέντε σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. Τον Ντίετζ (ΜΕ) από την Ντόρτμουντ Β’ ανακοίνωσε η Ουνιόν Βερολίνου, από την οποία αποχώρησε ο Ουτσίντα (ΑΜ) έναντι 200.000 ευρώ για την Κασίμα.

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουνιόν Βερολίνου και Ίνγκολσταντ σε φιλική αναμέτρηση (1-1).

Στατιστικό: Η Ουνιόν Βερολίνου αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα με ένα γκολ διαφορά στο τέλος των 90’ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.