*17η αγωνιστική

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Φορτούνα Ντίσελντορφ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Χόλτμπι στο 18′.

Αλώνοντας την έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ η Χόλσταϊν Κίελ διατηρήθηκε στη 2η θέση και, παράλληλα, έπιασε στους 32 βαθμούς την πρωτοπόρο Ζανκτ Πάουλι που γκέλαρε στην έδρα της Όσναμπρουκ. Στάθηκε εξαιρετικά τυχερή στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72, όταν ο Ένγκελχαρντ σημάδεψε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της.

Οι “πελαργοί” έκαναν το 4Χ4, διατηρούνται αήττητοι σε πέντε αγωνιστικές και γνώρισαν μόλις μία ήττα σε εννέα από τη Νυρεμβέργη (2-0 εντός) στις 29 Οκτωβρίου (δύο ισοπαλίες). Την προηγούμενη σεζόν πέταξαν δύο βαθμούς στην έδρα τους με αντίπαλο το Αννόβερο (1-1) στις 12 Νοεμβρίου 2022. Δεν υπήρξε καμία αλλαγή όσον αφορά τα αγωνιστικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο προπονητής Ραπ.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε στα 17/18 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλο (2-2 εντός) με την Καρλσρούη. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Χάλστενμπεργκ (11′ αυτ.) και Στιντλ (53′), τα δεδομένα ανέτρεψαν οι Βόγκλσαμερ (72′) και Μουρόγια (90+1′).

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το Αννόβερο έκανε την αντεπίθεση ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις την Καρλσρούη μπροστά στο κοινό του. Ολοκλήρωσε με κατοχή μπάλας 62% και συνολικά επτά ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, όσες δημιούργησαν και οι φιλοξενούμενοι.

Το συγκρότημα του Λάιτλ παραμένει δίχως νίκη για τέταρτη σερί αγωνιστική (0-3-1), στις πέντε τελευταίες εξόδους του έχει απολογισμό δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες (σ.σ. δεν σκόραρε στις δύο τελευταίες). Πανηγύρισε τη νίκη στην έδρα της Χόλσταϊν Κίελ για τελευταία φορά τον Σεπτέμβριο 2021 με 3-0. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του και υπολογίζεται ο Τόιχαρτ.