Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας

*2-3 γκολ στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (2-1) από την Φράιμπουργκ. Ο Έγκεσταϊν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5′, απάντησε ο Στίλερ στο 48′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντοάν στο 89′. Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 84′ (Κάμπακ).

Μία ανάσα από τον βαθμό της ισοπαλίας έφτασε η Χόφενχαϊμ στο “Europa-Park” την προηγούμενη βδομάδα, όταν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ασλάνι δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της μετριότατης Φράιμπουργκ από το ύψος της μικρής περιοχής. Κάπως έτσι το συγκρότημα του Ματαράτσο γνώρισε την 8η σερί ήττα της αγνοώντας, παράλληλα, τη νίκη από τις 18 Οκτωβρίου όταν επικράτησε της Σάλκε (5-1 εντός) για το Κύπελλο (δύο ισοπαλίες, 13 ήττες).

Υποχώρησε στην τελευταία θέση της Μπουντεσλίγκα και στο -2 από τη ζώνη ασφαλείας, εκεί που βρίσκεται η σημερινή αντίπαλός της. Χόφενχαϊμ και Σάλκε δεν έχουν αναδειχθεί ποτέ ισόπαλες χωρίς γκολ στην Μπουντεσλίγκα. Θέση στο βασικό σχήμα διεκδικεί και πάλι ο Ανχελίνο, δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε λεπτό την προηγούμενη βδομάδα ο Κράμαριτς. Δεν υπολογίζεται και πάλι ο Ντόλμπεργκ. Εξέτισε ο Μπαουμγκάρτνερ, διαθέσιμοι Ρούντι και Βογκ.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 10/13 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΕΡΤΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Μάιντς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Νγκανκάμ στο 18′, απάντησε ο Αζόρκ στο 57′.

Προσπάθησε να αντιστρέψει άμεσα το κλίμα μετά τη βαρύτατη ήττα που γνώρισε στη Λεβερκούζεν (4-1). Η Χέρτα παρουσιάστηκε πιο κινητική με αντίπαλο τη Μάιντς στην πρωτεύουσα της Γερμανίας και θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερη φορά, ωστόσο η κεφαλιά του Κεμπφ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 69′. Τελικά οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό (1-1), αποτέλεσμα που διατηρεί το συγκρότημα του Σβαρτς οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Γνώρισε επτά σερί εκτός έδρας ήττες στην Μπουντεσλίγκα, στις έξι από τις οποίες δέχτηκε τουλάχιστον από δύο γκολ. Επικράτησε μόνο της Άουγκσμπουργκ (2-0) μακριά από το “Olympiastadion Berlin” στις 4 Σεπτεμβρίου. Από γαστρεντερίτιδα ταλαιπωρήθηκε ο προπονητής Σβαρτς που, ωστόσο, αναμένεται στον πάγκο στη σημερινή αναμέτρηση. Οι Γιόβετιτς και Λουκεμπάκιο διεκδικούν θέση βασικού στην γραμμή κρούσης της Χέρτα.