*Πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Λίβερπουλ στις 23 Αυγούστου.

*Αυτό είναι το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι στην ιστορία της Χοφενχάιμ.

*Η Λίβερπουλ είναι αήττητη στα τελευταία έξι ματς με αντιπάλους γερμανικές ομάδες, μετράει συνολικό εκτός έδρας ρεκόρ 2-8-4.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ (Γερμανία, 125)

Σπουδαία στιγμή για τη Χοφενχαϊμ, που σήμερα δίνει το πρώτο παιχνίδι της ιστορίας της στην Ευρώπη. Μάλιστα, έμελλε αυτό το ματς να είναι κόντρα στη «λαμπερή» Λίβερπουλ, στοιχείο που κάνει την ημέρα ακόμη πιο ξεχωριστή για τους Γερμανούς. Κέρδισαν με το «σπαθί» τους τη συμμετοχή στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς έρχονται από μια καταπληκτική σεζόν, όπου τερμάτισαν στην 4η θέση με 62 πόντους, μόλις στο -2 απ’ την Ντόρτμουντ και στο -5 απ’ τη δεύτερη Λειψία! Ήταν η κορυφαία πορεία στην ιστορία της Χοφενχάιμ, που το μόνο που μπορεί να εύχεται είναι να συμβεί κάτι αντίστοιχο και φέτος στην Μπουντεσλίγκα, που ξεκινά το Σάββατο με το εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης.

Όπως ήταν φυσικό, στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου παρέμεινε ο Τζούλιαν Νάγκελσμαν. Σε μεταγραφικό επίπεδο, παρελθόν αποτέλεσαν οι Σούλε (ΑΜ), Τερατζίνο (ΜΕ) και Σαρ (ΑΜ) που μετακόμισαν στις Μπάγερν Μονάχου, Φράιμπουργκ και Λα Κορούνια, αντίστοιχα, έναντι 24.500.000 ευρώ. Παρελθόν αποτελούν επίσης οι Ντανίλο Σοάρες (ΑΜ), Ρούντι (ΜΕ) και Σβέγκλερ (ΜΕ). Στον αντίποδα, αποκτήθηκαν έναντι 13.700.000 ευρώ οι Νόρντβεϊτ (ΜΕ), Σουλτζ (ΑΜ) και Χούγκμα (ΑΜ) από τις Γουέστ Χαμ, Γκλάντμπαχ και Χέρακλες αντίστοιχα, ενώ ως ελεύθεροι ήρθαν οι Γκρίλιτς (ΜΕ) και Ζούλι (ΜΕ).

«Ξέρουμε ότι η Λίβερπουλ είναι το φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση, αλλά οφείλουμε να παίξουμε στο 100%. Δεν ξέρω αν πρέπει να σοκάρουμε τον αντίπαλο ή το αγγλικό ποδόσφαιρο, μπορώ όμως να πω ότι χρειαζόμαστε μια εμφάνιση κορυφαίου επιπέδου αν θέλουμε να έχουμε ελπίδες για τη ρεβάνς στο Άνφιλντ», επεσήμανε ο Νάγκελσμαν. Χωρίς προβλήματα η Χοφενχάιμ, πηγαίνει πλήρης στο ματς. Ξεκίνησε τις φετινές επίσημες υποχρεώσεις με το εκτός έδρας 0-1 επί της Έρφουρτ για το Κύπελλο, σε ματς όπου παρατάχθηκε με πολλούς βασικούς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 0-1 για τη Χοφενχάιμ κόντρα στην Έρφουρτ για τον πρώτο γύρο του Κυπέλλου.

Στατιστικό: Από 3/4 Over 2.5 έρχεται η Χοφενχάιμ σε φιλικό και επίσημο επίπεδο (παίξτο στην Interwetten).

Στοιχημάτισε τώρα στο Χοφενχάιμ – Λίβερπουλ

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League (Κλικ Εδώ)

*Μόλις μια νίκη πήρε η Λίβερπουλ στα τελευταία 12 εκτός έδρας ματς στην Ευρώπη (1-6-5), το 2015 επί της Ρούμπιν Καζάν.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Αγγλία, 35)

«Αυτή τη στιγμή το ρόστερ δεν έχει το βάθος που απαιτείται σε μια χρονιά με τόσα πολλά παιχνίδια». Αυτή ήταν η απάντηση του Γιούργκεν Κλοπ μετά το εκτός έδρας 3-3 της πρεμιέρας κόντρα στη Γουότφορντ, όπου για ακόμη μια φορά η Λίβερπουλ «πλήρωσε» τα αμυντικά της προβλήματα και δη, στις στατικές φάσεις. Δεν αλλάζει το έργο για τους «κόκκινους», οι οποίοι έδειξαν να βγάζουν χαρακτήρα και να ανατρέπουν το 2-1 σε 2-3 μέσα σε λίγα λεπτά, όμως στο φινάλε δέχτηκαν πίεση απ’ τον «αέρα», δεν κατάφεραν να ανταποκριθούν και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις μ’ ένα γκολ που ίσως δεν έπρεπε να μετρήσει. «Γκέλα» με το… καλημέρα για την ομάδα του Κλοπ, που έπαιξε καλά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο πρώτο 45λεπτο ήταν τραγική.

Το θέμα του Κοουτίνιο συνεχίζει να απασχολεί την επικαιρότητα, με τον Βραζιλιάνο να μένει σήμερα εκτός αποστολής (όπως και στην πρεμιέρα) και τον Γερμανό κόουτς να εξηγεί: «Τις τελευταίες μέρες δεν έχει αλλάξει κάτι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Δεν είναι διαθέσιμος για εμάς αυτή την στιγμή. Αυτό είναι το κυρίως θέμα. Όπως όλοι μπορούν να καταλάβουν είναι ένα μεγάλο πλήγμα για εμάς». Αν τελικά ο Κοουτίνιο αποχωρήσει, τα ρεπορτάζ αναφέρουν ότι η Λίβερπουλ θα κινηθεί για την απόκτηση του Ινσίνιε απ’ τη Νάπολι.

Μόλις μια φορά έχει παίξει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η ομάδα της Αγγλίας μετά τη σεζόν 2009-2010, η επιστροφή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση είναι ζητούμενο της σεζόν. Ο Κλοπ είπε χαρακτηριστικά: «Περιμέναμε αυτά τα ματς όλο το καλοκαίρι. Είμαστε εδώ με αυτοπεποίθηση και καλή διάθεση, για να κάνουμε το πρώτο βήμα. Ξέρουμε περισσότερα απ’ όσα μπορείτε να φανταστείτε για τον αντίπαλο. Είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 για τη Λίβερπουλ κόντρα στη Γουότφορντ για την πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ. Προηγήθηκε η Γουότφορντ με τον Οκάκα, ισοφάρισε ο Μανέ στο 29’,  ο Ντουκουρέ το 2-1 στο 32’, η Λίβερπουλ απάντησε με δύο γκολ από Φιρμίνο και Σαλάχ σε τρία λεπτά (55’-57’). Ωστόσο, στο 90’ η Γουότφορντ βρήκε την ισοφάριση με τον Μπρίτος.

Στατιστικό: Από 4/5 Over 2.5 έρχεται η Λίβερπουλ σε φιλικό και επίσημο επίπεδο.