*Φάση των «8» του Κυπέλλου Σκωτίας. Μονή αναμέτρηση, στην πιθανότητα ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΧΙΜΠΕΡΝΙΑΝ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρος Κάουντι, στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 1-0 ο Μαολίντα στο 59’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Λεβίτ στο 86’.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Χιμπέρνιαν. Επέβαλλε το ρυθμό της στο ματς, πίεσε έντονα και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες εκμεταλλεύτηκε πλήρως, βρίσκοντας δίχτυα δύο φορές στην επανάληψη. Η άμυνα της δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν εντελώς άστοχοι δεν είχε ιδιαίτερες ευκαιρίες.

Συνέχεια στο αήττητο σερί που έχει δημιουργήσει θέλει να δώσει, εκμεταλλευόμενη την έδρα της, προκειμένου να ξεπεράσει το δύσκολο εμπόδια της Ρέιντζερς. Είναι μεν σε καλή κατάσταση, σκοράρει με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, παρ’ όλα αυτά είναι επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ. Φιλοξενεί ένα εκ των φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης, όμως μπορεί να εκμεταλλευτεί την κόπωση που σίγουρα θα υπάρχει ύστερα από το μεσοβδόμαδο ματς που έδωσε.

Χιμπέρνιαν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΙΝΤΖΕΡΣ (ΠΡΕΜΙΕΡΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μπενφίκα με σκορ 2-2, στα πλαίσια της φάσης των «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Λόρενς στο 7’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Ντι Μαρία με πέναλτι στο 45+2’. Το 1-2 πέτυχε ο Στέρλινγκ στο 45+5’ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γκόλντσον με αυτογκόλ στο 67’.

Προσβάσιμα ενόψει του επαναληπτικού κατάφερε να πάρει η Ρέιντζερς. Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο σκορ, ενώ δεν πτοήθηκε από το γεγονός οτι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, παίρνοντας λίγα λεπτά αργότερα ξανά προβάδισμα. Εν τέλη στην επανάληψη υπέκυψε για ακόμα μια φορά, η οποία καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται στο σημερινό παιχνίδι, έχοντας ως μοναδικό στόχο την πρόκριση. Παραμένει σε καλή κατάσταση, δεν φάνηκε να την πτοεί η ήττα κόντρα στη Μάδεργουελ (1-2), ενώ συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα με συνέπεια. Αμυντικά κάθε άλλο παρά άτρωτη είναι, παρ’ όλα δεν της έχει στοιχίσει ιδιαίτερα αυτό, παραμένοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος, καθώς και εντός της διεκδίκησης και του δευτέρου κυπέλλου. Δεν θα έχει εύκολο έργο, αφού η Χιμπέρνιαν είναι μαχητική και έχει το πλεονέκτημα έδρας, αλλά μπορεί να εκμεταλλευτεί τα πολλά αμυντικά προβλήματα που έχει, ώστε να βρει πιο εύκολα δίχτυα.