* No Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στο πρωτάθλημα (10/06): Χιμνάσια – Πατρονάτο 2-0

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (30/04): Πατρονάτο – Χιμνάσια 0-6

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Γοδόι Κρους. Ο Αλεμάν (με πέναλτι) άνοιξε το σκορ στο 61’ και ο Κοντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 95’.

Χτίζει νέο σερί η Χιμνάσια, πάντα με όπλο την καλή αμυντική της λειτουργία, οι τρεις διαδοχικές της νίκες συνδυάστηκαν με μηδέν παθητικό και δόση ρέντας, σίγουρα δεν έθελξε με το ποδόσφαιρο που έπαιξε.

Από μία μεγάλη φάση είχαν οι δύο ομάδες σε ένα πρώτο κλειστό ημίχρονο την Παρασκευή, η Γοδόι απείλησε πρώτη μετά την επανάληψη, δίχως να έχει προειδοποιήσει σκόραρε η Χιμνάσια με πέναλτι από χέρι σε αναμπουμπούλα.. Βρήκε χώρους στη συνέχεια, είχε ευκαιρίες να βρει το γκολ εξασφάλισης νωρίτερα.

Τις στιγμές της εκμεταλλεύτηκε στα δύο 1-0 που προηγήθηκαν απέναντι σε Ουρακάν (εκτός) και Λανούς (εντός) και πλέον φιγουράρει 2η στην LPF, στο -1 από την κορυφή και εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ορεξάτος κι αποθεωτικός για τον στόπερ του, Λεονάρντο Μοράλες, μετά το τέλος του αγώνα ο κόουτς Γκοροσίτο, τον χαρακτήρισε καλύτερο αμυντικό στη χώρα, ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου απέναντι στη Γοδόι.

Στη φάση των “32” απέκλεισε τη Φλάνδρια (Β’ κατηγορία) με 2-0, προηγήθηκε η νίκη (1-0) επί της μικρούλας Λίνιερς.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 9 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 13/14 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

ΠΑΤΡΟΝΑΤΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπάνφιλντ. Στο 51’ ο Ντατόλο έχασε πέναλτι για την Μπάνφιλντ και στο 72’ αποβλήθηκε ο Άλβαρες της Πατρονάτο.

Υπό άλλες συνθήκες ο βαθμός στο Φλορένσιο Σόλα θα ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για την Πατρονάτο. Στη δεινή θέση που βρίσκεται όμως δεν της αρκεί, χρειάζεται “τρίποντα” για να ξεκολλήσει από τον πάτο της συνολικής βαθμολογίας υποβιβασμού, όπου παραμένει σταθερά εδώ και εβδομάδες, παρά τους 10 πόντους που μάζεψε στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Πολύ κλειστό το πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπάνφιλντ την Παρασκευή, μία φορά όλη κι όλη απείλησαν οι γηπεδούχοι από κόρνερ. Ο κίπερ Αλταμιράνο απομάκρυνε, όπως έκανε και στο VARίσιο πέναλτι της Μπάνφιλντ στο δεύτερο μέρος. Βρήκε κόντρες στη συνέχεια η Πατρονάτο, αλλά δεν είχε ποιοτικές επιλογές σε αυτές, αναμενόμενα κλείστηκε πίσω μετά την αποβολή της, δίχως ωστόσο να κινδυνέψει σοβαρά.

Περιορισμένο το ρόστερ της, έχει και απουσίες για να κάνει εκτεταμένο rotation, σε έναν θεσμό που περνά σε δεύτερη μοίρα, με τη μάχη της παραμονής να μαίνεται.

Στη φάση των “32” απέκλεισε την Κολόν στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κ.δ.), προηγήθηκε το 2-0 επί της Ντεπορτίβο Μορόν (Β’ κατηγορία).

Εξέτισε ποινή καρτών ο χαφ Κάστρο, τιμωρημένος ο στόπερ Άλβαρες, τραυματίες οι στόπερ Κιντάνα και Μόσεβιτς. Δεν προλαβαίνουν οι επιθετικοί Ροντρίγκες και Ερέρα.