* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Αήττητη η Ντεφένσα στα 5 τελευταία μεταξύ τους (3-2-0)

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (26/02): Ντεφένσα – Χιμνάσια 3-2

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Νίκη-πρόκριση (2-0) επί της Φλάντρια για το Κύπελλο. Ο Σολδάνο έκρινε το παιχνίδι με δύο γκολ στο 34ο και το 86ο λεπτό.

Σε τρομερό μομέντουμ η Χιμνάσια, μετά την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου την Τετάρτη, απόψε έχει την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή της Liga Professional και να πλασαριστεί εντός θέσεων για το επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες!

Με τη νίκη-πρόκριση επί της Φλάντρια επέκτεινε το αήττητο σερί της στα 11 παιχνίδια (9-2-0), ούσα ανεπηρέαστη από τις απώλειες των Καρμπονέρο (πήγε στη Ράσινγκ) και Ταραγόνα (τραυματίστηκε σοβαρά). Το τελικό 2-0 κρύβει την αλήθεια, η πρόκριση σε ουδέτερο έδαφος, ήρθε με πολύ άγχος και ιδρώτα. Μετά από ένα άνετο πρώτο ημίχρονο και δίκαιο προβάδισμα, στην επανάληψη υπέφερε και χρειάστηκε καθοριστικές επεμβάσεις του κίπερ Ρέι, πριν το γκολ εξασφάλισης στο τέλος.

Την Παρασκευή πέρασε νικηφόρα από το Ροσάριο στο ντεμπούτο του Τέβες στον πάγκο της Σεντράλ, ούσα κυνική-τυχερή. Ευτύχησε να δει τους γηπεδούχους να είναι άστοχοι στις πολλές επισκέψεις τους στα καρέ της κι “έκλεψε” το διπλό με γκολ στο φινάλε, από εκπληκτική ασίστ του Αλεμάν.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Σκόραρε και στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΝΤΕΦΕΝΣΑ Ι ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Βέλεζ. Ο Φερνάντες άνοιξε το σκορ για την Ντεφένσα στο 88’ και δευτερόλεπτα αργότερα ισοφάρισε ο Γκαραγιάλδε για τους φιλοξενούμενους.

Ολοκληρώθηκε το ξεπούλημα στην Ντεφένσα, ολοκλήρη η επιθετική τετράδα που “μάγεψε” στο φινάλε του 2021 έγινε πέσος! Μετά τους Μερεντιέλ, Μπόου και Ροτόντι, πωλήθηκε και ο δεξιός εξτρέμ Πιτσίνι στην Ταγιέρες! Ως εν μέρει αντικαταστάτης αποκτήθηκε, δανεικός με οψιόν αγοράς, ο Τόνι από την Ιντεπεντιέντε.

Στα αγωνιστικά, φάνηκε η έλλειψη ποιότητας μπροστά στο τελευταίο παιχνίδι με τη Βέλεζ, πολύ λίγα πράγματα δημιουργικά από την ομάδα του Μπεκασέσε. Έπαιξε για το “Χ”, βρήκε χώρους και κατά συνέπεια το γκολ όταν οι φιλοξενούμενοι που έπαιξαν με εναλλακτικό σχήμα ρίσκαραν .Δεν κατάφερε ομως να το υπερασπιστεί ούτε για ένα λεπτό και παρέμεινε δίχως νίκη στο νέο πρωτάθλημα και συνολικά στα 8 τελευταία παιχνίδια της (0-5-3).

Στο τελευταίο της ταξίδι δεν άξιζε την ήττα στη Μεντόσα, είχε δυνατές ευκαιρίες στην κόντρα να κάνει το 0-2 απέναντι στη Γοδόι, αλλά πλήρωσε τις αδράνειες της άμυνας σε δύο κόρνερ για να δεχθεί ισάριθμα γκολ με κεφαλιές για την ανατροπή.

Παραμένει εκτός ο ηγέτης της άμυνας Φρίας.