ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ - ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ Προγνωστικά

* 23η αγωνιστική

* O αγώνας θα συνεχιστεί από το 9ο λεπτό, στις 6 Οκτωβρίου είχε διακοπεί λόγω επεισοδίων εκτός γηπέδου, τα οποία οδήγησαν σε θάνατο οπαδού της Χιμνάσια και αρκετούς τραυματίες.

* No Goal τα 3/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Αρχεντίνος Τζούνιορς.

Παρότι δεν κέρδισε για 5η φορά στα 6 τελευταία παιχνίδια της, η ισοπαλία της Δευτέρας με την Αρχεντίνος δεν ήταν αρνητικό αποτέλεσμα για την ομάδα του Γκοροσίτο, αφού διατήρησε το +1 από μία άμεση ανταγωνίστρια για το Κόπα Λιμπερταδόρες, παρέμεινε συνάμα εντός προνομιούχων θέσεων. Με νίκη απόψε εξασφαλίζει μαθηματικά την συμμετοχή της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Νοτίου Αμερικής. Ακόμα και με ήττα θα κρατά την τύχη στα χέρια της την Κυριακή, όταν επισκέπτεται την Κόρδοβα για να παίξει με την Ταγιέρες.

Τυχερή που δεν βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες από κόρνερ και πλάγιο άουτ. Με μεγάλη διπλή ευκαιρία της Αρχεντίνος ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, η οποία κυνήγησε με μεγαλύτερη ζέση το γκολ, έφτασε κοντά στο 0-1 και σε δύο ακόμα περιπτώσεις, με τη Χιμνάσια να μην βγάζει καθαρή ευκαιρία σε όλο το ματς, εμφανώς επηρεασμένη από την απουσία του δημιουργικού Αλεμάν.

Αποκλειστικά με κατόχους εισιτηρίων διαρκείας στις κερκίδες θα διεξαγχθεί το παιχνίδι σήμερα. Δεν αντιμετωπίζει νέα προβλήματα απουσιών ο κόουτς Γκοροσίτο, μακροχρόνια εκτός οι τραυματίες.

Εξέτισε τιμωρία ο μέσος Κολάσο, επιστρέφει και ο επιτελικός Αλεμάν, που δεν έπαιξε τη Δευτέρα.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 10/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Νιούελς. Στο 35ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σφόρτσα της Νιούελς, αλλά στο 46′ ο Γκαρσία έκανε το 1-0 και στο 80΄ο Ντίτα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Άθλια εμφάνιση από την Μπόκα στο Ροσάριο την Κυριακή, υπέστη δικαιότατη ήττα από τους 10 παίκτες της Νιούελς και πηγαίνει με άγχος/πίεση σήμερα στη Λα Πλάτα. Άνευρη από το ξεκίνημα του αγώνα στο “Κολόσο”, ήταν φλύαρη στην κατοχή της και στο transition των γηπεδούχων είχε θέματα. Μετά την αποβολή λογικά κυριάρχησε την κατοχή, αλλά ένα αβίαστο λάθος στο build up προκάλεσε το προβάδισμα της Νιούελς, οι παίκτες της οποίας έπαιζαν… με το μαχαίρι στα δόντια. Δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά με ισοφάριση η Μπόκα, χτυπήθηκε σε στατική φάση για το δεύτερο γκολ.

Η ήττα στο Ροσάριο, η πρώτη από το ξεκίνημα του Αυγούστου και μετά (10-3-0), δυσκόλεψε την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ωστόσο συνεχίζει να κρατά την τύχη στα χέρια της, με νίκη σήμερα και νίκη την Κυριακή θα σηκώσει το τρόπαιο. Από την Τρίτη δεν είναι πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, την προσπέρασε η Ράσινγκ, η οποία την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται την Ρίβερ, η οποία δεν θα “σκυλιάσει” στην Αβεγιανέδα αν με ήττα της στερεί τον τίτλο από το μισητό εχθρό.

Επιστρέφει ο στόπερ Φιγκάλ και ο χαφ Ρομέρο, τιμωρημένος ο επιθετικός Βάσκες, τραυματίες οι Ρόχο (στόπερ), Σεμπάγιος (εξτρέμ), Ορσίνι (φορ) και Ρομέρο (κίπερ).